Era Istrefi pjesë e “Kupës së Botës për Femra 2019”

Ngjarjet sportive botërore tashmë po e ftojnë këngëtaren kosovare me fame botërore, Era Istrefi, që të jetë prezente në aktivitete të shumta. Një gjë të tillë më së miri e tregon  “Kupa e Botës e Futbollit për Femra FIFA 2019”, ku në instagramin e FIFA-s njoftohet se Era Istrefi do të bëjë hapjen e ceremonisë…

Details

Së shpejti një ngjarje spektakulare në qiell

Në orët e hershme të mëngjesit të datës 21 janar, do të shfaqet Eklipsi i Plotë i Hënës edhe në qiellin e Kosovës. Si çdo herë tjetër, edhe këtë vit, klubi i astronomisë “Astronomy Outreach of Kosovo” (AOK), do të sjell teleskopët optik në Prishtinë, për të mundësuar vrojtimin e këtij fenomeni. AOK do të…

Details

ORCA publikon revistën satirike ‘Tempulli i Dijes’

Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim ‘ORCA’, do të publikoj nesër (16.01.19) revistën me karakter satirik ‘Tempulli i Dijes’. Në botimin e tretë të kësaj reviste do të përfshihen artikuj që flasin për ‘Universitetin e Prishtinës’, arsimin e lartë dhe tema të tjera që përfshijnë arsimin, të shkruara në mënyrë satirike. Në një intervistë…

Details

Të eksplorojmë së bashku botën e kinematografisë së vjetër

Në vazhdën e publikimit të filmave të ndryshëm në qendrën “Termokiss”, në Prishtinë, këtë të mërkurë (16.01.19), do të shfaqet filmi i njohur “Beni ecën vet”, i krijuar në vitin 1975, me regji të Xhanfize Kekos dhe me skenar të Kiço Blushit. Siç pohojnë organizatorët, qëllimi i shfaqjes së këtyre filmave, është përçimi i vlerave…

Details

Filmi ‚Në Mes‘, prezanton Kosovën në Berlinale

Përmes një komunikate për media ‘Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE’, njoftoi për pjesëmarrjen e filmit ‚Në Mes‘, të autorit Samir Karahoda në garën ndërkombëtare të filmave të shkurtër “Berlinale Shorts”. Autori i filmit Samir Karahoda, në një prononcim për media është shprehur i lumtur që filmi i tij debutues si regjisor, është vlerësuar nga ky…

Details

Mbajeni trupin në formë me vallëzimin Salsa

Për ju që pëlqeni vallëzimin Salsa, por që nuk e keni praktikuar më parë, tashmë e keni mundësinë që jo vetëm ta mësoni atë, mirëpo edhe të bëheni profesionistë i këtij lloji të vallëzimit, me bazë në Kubë të Puerto Ricos. Trajnuesi Atdhe Buzhala, profesionist i kësaj disipline të vallëzimit, do t’ju mësoj të gjitha…

Details

Ti themi STOP ngacmimit (Bullizmit)

Një shqetësim shumë i madh, me të cilin po përballet bota, padyshim që është edhe ngacmimi apo Bullizmi, i pranishëm më së shumti në shkolla. Bullizmi është një lloj dhune psikologjike që ndodh kryesisht tek femijët dhe adoleshentët. E pikërisht për këtë çështje, nesër (15.01.19) do të mbahet trajnim mbi identifikimin e ngacmimeve, organizuar nga “Bullying Kosovo”.…

Details