Përmes video-shkollës, Rinor Ukimeri, mëson të interesuarit t’i bien instrumenteve muzikore

Me këngën ‘Tren për Përzeren’ të grupit të famshëm ‘Gjurmët’, muzicienti, Rinor Ukimeri, ka filluar serinë e publikimit të udhëzimeve në platformën online, për t’i mësuar të interesuarit të luajnë në kitarë, përmes video-shkollës muzikore me këngë shqipe. Në një intervistë për Radio KFOR-in, producenti Ukimeri, ka treguar se kur ka filluar që t’i mësojë…

Details

Ndërpritet transporti publik në gjithë Kosovën

‘Ministria e Punëve të Brendshme’ e Kosovës, ka vendosur që nga sot (31.03)  të ndërpriten lëvizjet e tranporitit publik në gjithë Kosovën, si masë parandaluese për shpërndarjen e virusit Covid-19. Këtë vendim e ka përkrahur edhe ‘Komuna e Prishtinës’, megjithatë ky vendim do të ndikojë në qarkullimin e njerëzve të cilët nuk kanë mjete të…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Më 31 mars të vitit 1987, Prince lansoi albumin e nëntë “Sign o’ the Times”, i cili përmbante edhe tri hitet e tij më të mëdha: “’If I was Your Girlfriend’, ‘U Got the Look’ dhe ‘Sign o’ the Times”. Në vitin 1989, Revista “Time Out” e rënditi këtë album si albumin më të mirë…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në këtë ditë të vitit 1968 lindi këngëtarja kanadeze me famë botërore, Celine Dion, e cila kishte zënë vendin e parë në të gjitha toplistat me hitin e saj “My Heart Will Go On”, e cila ishte edhe kolonë zanore e filmit të famshëm “Titanic”. Më 30 mars 1994, Pink Floyd nisi në Miami turneun…

Details

Në ‘Ditën Botërore të Bipolaritetit’, njihemi me këtë ҫrregullim bipolar

Data e sotme 30 mars, i është ndarë shënimi të ‘Ditës Botërore të Bipolaritetit’. Se çfarë është çrregullimi bipolar, për Radio KFOR-in ka treguar Psikologia Klinike – Psikoterapiste Trupore, Antigona Qenaj Sejdiu: “Të gjithë kemi uljet dhe ngritjet tona të disponimit, por me çrregullimin bipolar (dikur njihej si depresion maniak ose çrregullim maniak-depresiv) këto ramje…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në këtë ditë të vitit 2019, 17 vjeçarja Billie Eilish lansoi albumin e saj debutues “When we all fall asleep, where do we go”. Më 29 mars 1966, Mick Jagger u lëndua rëndë gjatë një koncerti në Marsejë të Francës pasi një tifoz e gjuajti me karrige në skenë. Në këtë ditë të vitit 1980,…

Details

Thirrje për të fikur dritat, në mbështetje të mjedisit

Derisa bota po lufton me virusin COVID19, Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, përmes faqes zyrtare të saj në facebook bën thirrje për fikje të dritave për një orë në gjithë botën, duke filluar nga ora 20:30 me orën lokale të secilit vend, si shenjë solidariteti në mbështetje të mjedisit. Ky aktivitet po organizohet…

Details

Mësojmë dhe avancohemi gjatë qëndrimit në shtëpi

Në mënyrë që qëndrimi në shtëpi të jetë sa më argëtues për fëmijët, ekzistojnë shumë platforma online përmes së cilave fëmijët mund të mësojnë shumë. Ndërsa jemi në rrethanat e izolimit në shtëpi, ky është edhe momenti ideal për të mësuar dhe për t’u avancuar. Një listë të tillë për argëtimin e fëmijëve në faqe…

Details