Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 11 janar të vitit 1963, The Beatles inçizuan shfaqjen e tyre të parë televizive ‘Thank You Stars, Lucky’. Grupi po ashtu publikuan single-in e tyre të ri ‘Please, please me’ në të njejtën ditë. Në këtë datë të vitit, 1992 Nirvana u paraqit në televizionin NBC në emisionin ‘Saturday Night Live’ duke performuar dy…

Details

Lansimi i filmave të rinj gjatë javës së ardhshme

Janari po duket të jetë i pasur me filma të ndryshëm që i përkasin zhanreve të ndryshme, të cilët mund të përmbushin preferencat e secilit prej nesh. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Redemption Day’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 10 janar të vititi 1964, The Rolling Stones inçizuan këngën ‘Not Fade Away’ në Angli. Kjo këngë u inçizua për herë të parë nga Buddy Holly dhe grupi i tij Crickets dhe u bë kënga e parë e inçizuar e grupit The Rolling Stones. Në këtë datët të vitit 1981, kënga e famshme ‘Imagine’…

Details

Frank Sinatra – sy kaltëroshi me zërin magjik

Franics Albert Sinatra, që në skenë njihet në tërë botën si Frank Sinatra, konsiderohej si një nga figurat më të famshme të shekullit të kaluar. Rivalët e vetëm të tij për këtë titull ishin Bing Crosby, Elvis Presley dhe ‘The Beatles’. Karrierën e kishte nisur duke kënduar nëpër ndeja të vogla, me pak njerëz, për…

Details

Sot udhëtojmë drejt Athinës…

Kryeqytetin i Greqisë, Athina,  është e vendosur në Evropën Juglindore dhe ka një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore si dhe administrative. Athina është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që i kanë mbijetuar kohës me shekuj. Athina ishte qendër e krahinës se Atikës, që ndodhej në Greqinë e Mesme, meqë supozohet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 janar të vititi 1976, bendi Queen ishin në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e famshme ‘Bohemian Rhapsody’. Kënga qëndroi për nëntë javë në këtë pozitë. Queen ka shitur mbi 1 milion kopje të albumit me këtë këngë, vetëm në muajin e parë të publikimit. Kjo këngë, arriti sërish të…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Me rreth 200 shtete dhe më shumë se 7.8 miliardë njerëz, bota është e mbushur me vende dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. – A e keni ditur se çdo vit me mijëra letra shkruhen nga fëmijët për Babadimrin, por jo të gjitha letrat e shkruara marrin përgjigje, prandaj punonjësit e Zyrës Postare Kanadeze krijuan…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 janar të vitit 1979, rock bendi Rush u emëruan ambasadaorë zyrtarë të kësaj muzike nga qeveria kanadeze. Në këtë datë të vitit 2006, The Strokes ishin në pozitën e parë në top listën britaneze me albumin e tyre ‘First Impressions of Earth’. Ky ishte albumi i tyre i tretë i publikuar. Në po…

Details