Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 10 prill, të vitit 1970, Elton John publikoi albumin e tij te dytë në studio, i cili përfshinte këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin Grammy, për ‘Albumin më të mirë të vitit’. – Në po këtë datë, të vitit 1989, grupi The Cult publikuan albumin e katërt, të titulluar…

Details

Filmat premierë, që publikohen së shpejti

Muaji prill vazhdon të jetë i pasur me filma të llojllojshëm, të cilët mund t’i shikoni prej javës së ardhshme. Në listën e mëposhtme të përgatitur nga Radio KFOR-i, mund të informoheni për titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘Black Bags’ – Data e publikimit: 11 prill Filmi ‘Cube’ – Data e publikimit:…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 9 prill, të vitit 2013, kënga e Adele ‘Someone like you’, ishte kënga më e shkarkuar në Angli. Pas Adele, ishin bendi Maroon 5. – Më 9 prill, të vitit 1969, Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio, të titulluar ‘Nashville Skyline’, që karakterizohej nga muzika country. – Në po…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore me të rejat në teknologji, e fillojmë me gjeneratën e re të telefonave të mençur.  Shpejtësia e mbushjes së baterisë, së shpejti do të arrijë një nivel të ri, ndërsa kapaciteti i baterisë në telefon gjithashtu pritet të rritet. Ngarkuesit me fuqi deri në 300W, do të dalin në treg së shpejti. Kompanitë…

Details

Të punojmë së bashku, për një shoqëri më të drejtë dhe të barabartë për të gjithë

‘Dita Ndërkombëtare e Komunitetit Rom’, festohet çdo vit me datën ë 8 prill, për të ndërgjegjësuar shoqërinë ndërkombëtare për nevojën e respektimit të të drejtave të komunitetit rom dhe për të shpërndarë mesazhe pozitive rreth kontributit, që ky komunitet sjellë në shoqërinë tonë. Komuniteti Rom është një popull i lashtë, i ndjekur gjatë historisë nga…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Se muzika shëron shpirtin, kjo është e vërtetuar edhe shkencërisht. Hulumtimet kanë treguar se muzika mund t’i stimulojë valët e trurit dhe se ritmet e muzikës, mund të na sjellin përqëndrim edhe më të fortë. E zhanre të ndryshme të muzikës, mund të dëgjoni gjithmonë në valët e juaja të Radio KFOR-it dhe këtë të…

Details

Sot vihet në pah rëndësia e shëndetit të njeriut

Duke parë nevojën për ndërgjegjësim rreth shëndetit të njeriut, Organizata Botërore e Shëndetësisë zgjodhi datën e sotme, 7 prillin që të shënojë ‘Ditën Botërore të Shëndetit’.  Kjo ditë festohet çdo vit, në ditën e themelimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e themeluar në vitin 1950. Organizata Botërore e Shëndetësisë është një agjenci e Kombeve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 7 prill, të vitit 1978, pop/rock grupi The Police, publikuan këngën ‘Roxane’. Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë, për shkak të tekstit të këngës që konsiderohej të ishte eksplicit, ndërsa kënga po bëhej hit në SHBA. – Më 7 prill, të vitit 2008, Bob Dylan merr çmim nderi ‘Pulitzer’ për “ndikimin e…

Details