Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 5 dhjetor, të vitit 2020, grupi BTS arrijnë që të klasifikohen në pozitën e parë në top listat muzikore Amerikane, me këngën e tyre “Life Goes On”. – Në këtë datë, të vitit 2003, frontmeni i bendit Coldplay, Chris Martin, u martua me aktoren Gwyneth Paltrow, një vit pasi u takua me…

Details

Dhjetori dhe filmat premierë

Kishim menduar që nëntori që tashmë e kemi lënë pas, do të ishte muaji më i pasur me filma premierë, por paskemi gabuar. Bëhuni gati filmdashës, për filma të shumtë e mjaft interesant që do të dalin nëpër kinema gjatë javës që vjen, të cilët do të ju mallëngjejnë me histori të jashtëzakonshme, të tjerë…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Bankave’

Duke njohur rolin e rëndësishëm të sistemeve bankare të cilat ndikojnë në përmirësimin e standardeve të jetesës,  Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, më 19 dhjetor të vitit 2019, miratoi rezolutën 74/245, duke përcaktuar 4 dhjetorin, ‘Ditë Ndërkombëtare të Bankave’. Bankat luajnë rol të vlefshëm gjatë krizave financiare të një vendi, kur sektori privat…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 4 dhjetor, të vitit 1975, albumi ‘Alive’, nga rock bendi Kiss, certifikohet me titullin ‘I Artë’. – Në vitin 1980, Led Zeppelin, zyrtarisht e japin informacionin se ata nuk do të vazhdojnë të performojnë më së bashku, pas vdekjes së bateristit të tyre, John Bonham. – Në po këtë datë, të vitit 1928,…

Details

Gjithë përfshirje dhe barazi për personat me aftësi të kufizuara

“Zgjidhje transformuese për zhvillim gjithëpërfshirës, roli i inovacionit në nxitjen e një bote të qasshme dhe të barabartë”, kjo është tema me të cilën këtë vit po shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Personave me aftësi të kufizuara’. Data e sotme 3 dhjetori, synon të rrisë ndërgjegjësimin për nevojat dhe përfshirjen e barabartë të personave me aftësi…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e nisim me më të rejat që na vijnë për telefonin e ri One Plus 11. I njohur më parë si 11 Pro, tani One Plus 11, pritet të jetë në dispozicion me ngjyrat, e zezë-mat dhe e gjelbër me shkëlqim dhe i njëjti do të vijë me Snapdragon 8 Gen 2. One…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 dhjetor, të vitit 1991, Madonna shfaqet në programin e lajmeve Nightline, ku ajo debutonte në videon e saj për këngën “Justify My Love”, të cilën MTV refuzoi ta transmetojë, për shkak të përmbajtjes eksplicite. – Në vitin 1971, Deep Purple mbërrijnë në Montreux, në Zvicër, për të regjistruar albumin e tyre ‘Machine…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju këngët premierë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët e publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat nga sot, mund ti dëgjoni në Radio KFOR: PNAU & Troye Sivan – You Know What I Need Now…

Details