Policia e Kosovës vazhdon gjobitjen e personave, për mosrespektim të masave anti-covid

Një nga prioritetet e Policisë së Kosovës që nga shfaqja e pandemisë, ishte edhe ruajtja e shëndetit të qytetarëve nga pandemia Covid-19, duke gjobitur personat që nuk kanë respektuar masat anti-covid. Rreth situatës aktuale në këtë aspekt, Radio KFOR-i kontaktoi zëdhënësin e policisë së Kosovës, Daut Hoxha i cili tregoi më shumë: “Bazuar në angazhimet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 14 Qershor, të vitit 1997, kënga e famshme ‘I’ll Be Missing You’, nga Puff Daddy dhe Faith Evans, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në SHBA. Këtë këngë Diddy ia kushtoi reperit të ndjerë ‘The Notorious B.I.G’, i cili ishte vrarë një muaj më herët, në…

Details

Filmat që do të dalin në kino në SHBA, javën e ardhshme

Edhe java që vjen do të jetë e begatë me filma të llojllojshëm, që i përkasin zhanreve të ndryshme, të cilët Radio KFOR-i ju sjellë në listën e mëposhtme:   Filmi ‘The Hitman’s Wife’s Bodyguard’ – Data e publikimit: 16 qershor, 2021 Filmi ‘A Father’s Legacy’ – Data e publikimit: 17 qershor, 2021 Filmi ‘Fatherhood’…

Details

Informacionet më të reja nga teknologjia

Ne jetojmë në një botë ku teknologjia është përshpejtuar dhe ndërsa evoluon, ashtu edhe ne duhet të ecim një hap me të ose mbetemi pas. Radio KFOR-i, në vijim ju sjell disa nga të rejat teknologjike që shënuan këtë javë që po e lëmë pas: – WhatsApp, një nga aplikacionet më të përdorura të mesazheve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 Qershor, të vitit 1975, këngëtari John Lennon, bëri paraqitjen e tij të fundit publike në televizion, duke u shfaqur në spektaklin ‘Salute To Sir Lew Grade’. Këngëtari interpretoi këngët ‘Slippin And Slidin’, dhe ‘Imagine’. – Në këtë datë, të vitit 1995, këngëtarja kanadeze Alanis Morissette, lansoi albumin e saj ‘Jagged Little Pill’.…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore Kundër Punës së Fëmijëve”

Me moton “Viti ndërkombëtar për eliminimin e punës së fëmijëve”, shënohet sot ( 12 qershor), “Dita Botërore Kundër Punës së Fëmijëve”. Në mbarë botën, vlerësohet se janë rreth 152 milionë fëmijë që janë të detyruar të punojnë dhe pothuajse gjysma e tyre, rreth 73 milionë fëmijë, kryejnë punë të rrezikshme. “Në Kosovë, vlerësohet se rreth…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 Qershor, të vitit 2008, këngëtarja e ndjerë Amy Winehouse, kishte performuar gjatë hapjes së një galerie në Moskë, për pronarin e skuadrës futbollistike ‘Chelsea’, Roman Abramovich. Është raportuar se këngëtarja për këtë paraqitje disa minutëshe ishte paguar 1 milion dollarë. – Me 12 Qershor, të vitit 2005, bendi Pink Floyd, njoftoi se…

Details

Hitet më të mira në Radio K4

Radio KFOR-i, po vazhdon të ju sjellë hitet më të reja nga tregu vendor dhe ai ndërkombëtar, për të plotësuar shijen muzikore të të gjithë dëgjuesve. Lansimet më të fundit nga artistët më në zë, i dëgjoni pikërisht në Radio KFOR. Së fundmi njëra ndër këngët më të dëgjuara, është bashkëpunimi i Gims me Dhurata…

Details