Shënohet sot “Dita Botërore e Popullsisë”

Datën e sotme 11 korrik, Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka ndarë për shënimin e “Ditës Botërore të Popullsisë”, e cila parasheh që deri në vitin 2050, popullsia e botës të shkojë në 9 miliardë njerëz. Tema e sivjetme për të shënuar këtë ditë, do të jetë “Ndikimi i pandemisë COVID-19 mbi natalitetin”, ku…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 11 korrik të vitit 1999, këngëtari Ricky Martin, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Livin’ La Vida Loca’. – Në po këtë datë të vitit 2013, grupi Pearl Jam, lansuan albumin e tyre të dhjetë me radhë, të inçizuar në studio ‘Lightning Bolt’,…

Details

Premierat e ardhshme filmike

E larmishme është lista e filmave që do të shfaqen premierë gjatë ditëve në vazhdim dhe si zakonisht është Radio KFOR-i, i cili ju sjell listën e tyre apo të filmave që do të mund t’i shikoni gjatë ditëve të ardhshme:   Filmi ‘Crashing Through The Snow’ – Data e publikimit: 10 korrik Filmi ‘Gunpowder…

Details

Hitet më të mira në Radio K4

Java që po e lëmë pas, ka qenë përplot me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante dhe këtu duhet të veçojmë këngën ‘Dale’, të interpretuar nga trio Butrinti, Kida dhe Ledri, që u pëlqye  tej mase nga publiku ynë. Në vazhdim ju sjellim edhe disa nga hitet më të mira të ditëve të fundit,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 10 korrik feston ditëlindjen këngëtarja amerikane, Jessica Simpson, e lindur në vitin 1980. Në vitin 2000 kënga e saj ‘I Wanna Love You Forever’, ishte në pozitat e para në Amerikë dhe Angli. Albumi i saj debutues ‘Sweet Kisses’, lansuar në vitin 1999, arriti që të shitej në mbi katër milion kopje…

Details

Përfaqësuesja ‘A’ e femrave në basket do ta përfaqësoj Kosovën, në Kampionatin Evropian të Vendeve në Zhvillim

Përfaqësuesja ‘A’, e Femrave në Basketboll, për herë të parë do të jetë pjesëmarrëse e Kampionatit Evropian të Vendeve në Zhvillim, që sivjet organizohet në Qipro. Për të kuptuar më shumë rreth këtij organizimi, Radio KFOR-i ka intervistuar Përzgjedhësin e Përfaqësueses ‘A’, të Femrave në Basketboll, Fidan Shatri, i cili tha: “Këtë vit Qipro, është…

Details

DJ Air Bajko, këtë vikend ju sjell një mix-set në Radio KFOR

Rave Live Session është transmetimi javor, i mundësuar nga Win Music Freedom, ku përmes tij prezantohen çdo javë DJ të njohur vendor e ndërkombëtarë. Këtë të diel, mos e humbni mundësinë për tu argëtuar me DJ Air Bajko, nga Shqipëria, i cili do t’ju argëtoj për herë të parë, përmes sesionit ‘SUNSET RITUALS LIVE SESSION’.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 9 korrik feston ditëlindjen këngëtarja, kantautorja dhe njëherit aktorja Courtney Love, e lindur në vitin 1964. Ajo ishte ikonë e viteve të 90-ta, me këngët dhe paraqitjet e saja. Ajo ishte u martuar me vokalistin e bendit Nirvana,  Kurt Cobain, më 24 shkurt të vitit 1992. Këngët e saj më të famshme…

Details

Gazetarët dhe sfidat e tyre përgjatë pandemisë

Një profesion i cili në thelb suksesin e ka në terren, duke u përshtatur në të gjitha kushtet dhe rrethanat, është profesioni i gazetarisë. Meqenëse korona-virusi u bë një pandemi globale, duke dominuar lajmet dhe duke ndryshuar jetën e përditshme të të gjithëve, gazetaria ka qenë sigurisht një nga shumë industritë e prekura nga kjo…

Details