Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot feston ditëlindjen e 31-të këngëtari Ed Sheeran, i cili për një kohë shumë të shkurtë u bë një senzacion botëror më këngët e tij. Ishte pikërisht kënga ‘A- Team’, që i solli suksese të shumta këngëtarit kur u publikua në vitin 2011. Kënga ishte shkruar për një vajzë të varur nga droga të cilën…

Details

Ruani energjinë elektrike

Rëndësia e energjisë elektrike është jetike për funksionimin normal të jetës së secilit nga ne, meqë çdo industri dhe funksion i yni i përditshëm, varet nga energjia elektrike. Disa këshilla rreth ruajtjes së energjisë për ne i ndau dëgjuesja e Radio KFOR-it, znj. Shpresa Ramadani, e cila i praktikon ato në përditshmëri: “Meqenëse kursimi i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 16 shkurt të vitit 1997, këngëtari Michael Jackson, kishte një surprizë për të gjithë. Ai këndoi këngën ‘Elizabeth I love You’, të cilën ai e kishte shkruar për aktoren Elizabeth Taylor. Ai e këndoi këtë këngë në festën e ditëlindjes së 65-të të aktores. Ishte pikërisht data e ditës së sotme e vitit 2011,…

Details

Po afrohet ‘Dita e familjes’, në Cineplexx

Cineplexx, po vazhdon të sjellë premierat botërore, ku këtë të shtunë, me 19 shkurt, në të dy kinematë, në Prishtinë dhe në Prizren, do të shfaqet filmi “Maya the Bee 3”. Bashkë me shfaqjen e filmit do të dhurohen edhe 40 kuponë nga Blissville, pasi Cineplexx po organizon me këtë rast edhe ngjarjen ‘Dita e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

15 shkurti i vitit 2015, padyshim ishte dita e këngëtarëve Mark Ronson dhe Bruno Mars, të cilët arritën 1 milion shitje të këngës ‘Uptown Funk’, vetëm 10 javë pasi ishte publikuar. Këngë ishte kolona zanore e filmit ‘Fifty Shades of Gray’ dhe u bë kënga me e transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar. Në këtë datë…

Details

Dr. Ilir Tolaj apelon qytetarët për vaksinim të plotë

Nga fillimi i procesit të vaksinimit e deri më sot, në Kosovë janë dhënë mbi 1.8 milion doza të vaksinës kundër Covid-19. Rreth rëndësisë së vaksinimit dhe efikasitetit të tij, Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me infektologun, z. Ilir Tolaj: “Numri i të vaksinuarve me dy doza është i kënaqshëm dhe ky proces në Kosovë…

Details

Gjendje stabile e furnizimit me energji elektrike

Radio K4 po vazhdon me fushata ndërgjegjësimi të qytetarëve të Kosovës për kursim të energjisë elektrike. Për fat të mirë nga ‘KEDS Kosova’, nuk lajmëron për reduktime apo probleme të theksuara dhe aktualisht furnizimi është pa ndërprerje, përveç zonave ku do të ketë punime në rrjete, të cilat priten të sanohen sa më shpejt. Së…

Details

Të festojmë për dashurinë – Urime Shën Valentini

“Të dua sot, të dëshiroj nesër dhe për prezencën tënde do të kem nevojë përgjatë gjithë jetës sime”. Është kjo njëra ndër frazat me të cilën përkufizohet ndjenja më sublime që një çift mund të kenë ndaj njëri tjetrit, e që është – dashuria. Pikërisht sot (14 shkurt), është data, në të cilën festohet për…

Details