Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 9 janar, të vitit 1984, grupi Jackson 5, luajtën shfaqjen e tyre të fundit së bashku si bend, në Los Angeles. – Më 9 janar, të vitit 1965, albumi i bendit The Beatles, i titulluar ‘Beatles 65’ nga vendi i 98-të në top listat muzikore, arriti të pozicionohet në vendin e parë, duke…

Details

Filmi “Oppenheimer” rrëmben çmimin si “Filmi më i mirë i vitit” në Golden Globe Awards 2024

Disa nga emrat më të mëdhenjë të industrisë filmike dhe televizionit u nderuan mbrëmë në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve në Golden Globes 2024. Komediani Jo Koy ishte prezantues i këtij viti në ceremoninë që u zhvillua në Beverly Hilton në Los Angeles. Ashtu siç pritej, filmi “Oppenheimer” dhe seriali televiziv “Succession” ishin fituesit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 8 janar, të vitit 2000, grupi muzikor Sting u bënë me yllin e tyre në bulevardin e famshëm, në “Hollywood Walk of Fame”. – Më 8 janar, të vitit 1947, ka lindur David Jones (David Bowie). Në moshën 18-vjeçare, ai e ndryshoi emrin e tij skenik, në David Bowie, për të shmangur konfuzionin…

Details

Dita e daktilografove

“Dita Botërore e Daktilografove” është një mënyrë e mrekullueshme për të kujtuar të kaluarën, për të nderuar të tashmen dhe për të pritur mrekullitë e së ardhmes. Makinat e para komerciale të shkrimit, u prezantuan në vitin 1874. Krijimi i një makine të tillë krijoi miliona vende pune, në të gjithë globin dhe u mësoi…

Details

Fakte nga fusha e teknologjisë

Se teknologjia është një nga fushat më të zhvilluara, besojmë që pajtohemi të gjithë, ashtu sikurse jemi të sigurt që edhe derisa jeni duke e lexuar këtë artikull, kush e di sa e sa puna është duke u bërë për të sjell diçka të re nga kjo fushë, për ta na e lehtësuar përditshmërinë tonë.…

Details

Sot, besimtarët ortodoks festojnë Krishtlindjet

Në të gjithë botën sot, besimtarët ortodoks festojnë Krishtlindjet, në një atmosferë të ngrohtë dhe të mbushur me tradita të lashta, që i kanë mbijetuar shekujve. Në tempujt kishtarë ortodoks, mbahen liturgji për Krishtlindjet ku pas Pashkëve, është festa më e rëndësishme për të krishterët. Krishtlindja është festa e lindjes së Jezusit, i cili besohet…

Details

Janari i mbushur me filma premierë

Viti 2023 duket se ka shërbyer mjaftueshëm për frymëzim për shumë kineastë, të cilët kanë punuar fort që të sjellin risi përmes prodhimeve të tyre kinematografike, filma këta të cilët do të kenë premierën apo dritën e gjelbër në vitin 2024. Në listën vijuese, ju sjellim premierat e javës së ardhshme:   Filmi ‘Billy Knight’…

Details

Librat e rekomanduar për këtë stinë

Kur e mendojmë se çfarë të lexojmë gjatë pushimeve dimërore, të ndikuar nga kushtet atmosferike dhe të ftohtit, sigurisht që mendja na shkon tek libra që na ‘ngrohin’ përmes përmbajtjes. Që mbrëmjet dimërore t’i keni më relaksuese, Radio KFOR-i ju sjell një listë të librave, që rekomandohen të lexohen gjatë pushimeve dimërore dhe padyshim që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 6 janar, të vitit 1969, grupi muzikor The Rolling Stones publikoi albumin “Beggar’s Banquet”. – Më 6 janar, të vitit 1962, Elvis Presley publikoi albumin e tij të tretë ‘Blue Hawaii’, që ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, duke qëndruar gjithsej 18 javë në këtë…

Details