Kreativiteti dhe inovacioni njerëzor, pasuri e vërtetë e kombeve

Kombet e Bashkuara kanë caktuar datën 21 prill, si ‘Ditë Botërore të Kreativitetit dhe Inovacionit’, për të rritur ndërgjegjësimin për rolin e kreativitetit dhe inovacionit në të gjitha aspektet e zhvillimit njerëzor. Në këtë ditë, ftohen të gjithë që të përqafojë idenë se inovacioni është thelbësor për shfrytëzimin e potencialit ekonomik të kombeve. Inovacioni, kreativiteti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 21 prill, të vitit 2016, në moshën 57 vjeçare, ndërroi jetë këngëtari i famshëm, Prince. Sipas raportit zyrtar të mjekëve, vdekja ishte shkaktuar nga mbi doza e medikamenteve qetësuese. Ai arriti kulmin e famës në vitet e 80-ta me albumet e tij ‘1999’, pastaj ‘Purple Rain’ dhe Sign O’ the Times’. – Në…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Gjuhës Kineze’

Çdo vit “Dita Botërore e Gjuhës Kineze”, shënohet me datën 20 prill, e themeluar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) për të promovuar përdorimin e gjuhës kineze dhe kulturës në të gjithë botën si dhe për të festuar pasurinë dhe diversitetin e gjuhës kineze. 20 prilli, u zgjodh si…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 20 prill, të vitit 2018, në moshën 28 vjeçare, ndërroi jetë DJ i famshëm suedez, Avicii. Ai është i njohur për super hitet ‘Wake me Up’, ‘Waiting for love’, ‘Heaven’ dhe ‘The Nights’. – Në këtë datë, të vitit 1957, këngëtari Elvis Presley, qëndroi për 8 javë rresht në pozitën e parë…

Details

Mbrëmje poetike në Gjakovë

Të shtunën, me 22 prill, duke filluar nga ora 19:00, në kuadër të edicionit të tretë të Festivalit të Letërsisë ZaNa, organizohet mbrëmje poetike në ambientet e Muzeut Etnografik të Gjakovës. Poezitë do të performohen nga pjesëtaret e grupit të shkrimit kreativ “Za” të përbëra nga: Esra Zhilivoda, Rita Daklani, Erina Aliqkaj, Gentiana Shyti, Diellëza…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 19 prill, të vitit 1985, këngëtari Bryan Adams, u pozicionua në pozitën e parë në Angli, me albumin e tij të titulluar ‘Reckelss’. Ky ishte albumi i parë i publikuar në Kanada, që arriti shitje në mbi 1 milion kopje. Duhet të përmendim gjithashtu faktin se 6 nga këngët e këtij albumi, arritën…

Details

Në mes të javës zhvillohen përballjet e treta në Play-Off

Mes java po i sjell përballjet e treta të Play-off-it, që pritet të jenë shumë interesante. Peja është afër finales, pasi në dy takimet e para shënoi fitore ndaj Golden Eagle Yllit. Fillimisht triumfoi në Pejë 85:82, ndërsa në Therandë shënoi fitore me rezultat 76:86. Në anën tjetër, kampionët duhet të fitojnë tri ndeshje radhazi,…

Details

Vlora Fejza: “Koha më e çmuar dhe më me vlerë e fëmijës, është afër familjes!”

Në kuadër të kampanjës #PSYCHOLOGISTS në Radio KFOR, në emisionin e mesditës ‘Macchiato Lounge’, tek moderatorja/gazetarja Trëndelina Duli, e ftuar ishte Psikologe dhe Terapistja Stimuluese në Institutin për shërbime psikologjike-sociale “Visar Sadiku” në Prishtine, znj. Vlora Fejza. Psikologe Fejza, gjatë bisedës foli për marrëdhëniet e shëndosha mes fëmijëve dhe prindërve, të cilat janë të rëndësishme…

Details

Sot, të reflektojmë për të mbrojtur trashëgiminë tonë kulturore dhe monumentet

“Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore dhe Parqeve Arkeologjike” që shënohet sot, me 18 prill, është shpallur nga UNESCO qysh në vitin 1983, me qëllim të promovimit, mbrojtjes dhe restaurimit të trashëgimisë kulturore botërore. Kjo ditë ka për qëllim ndërgjegjësimin e opinionit publik, mbi rëndësinë e trashëgimisë kulturore dhe parqeve arkeologjike dhe për të theksuar nevojën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 18 prill, të vitit 1987, këngëtarët Aretha Franklin dhe George Michael arritën që të klasifikohen në pozitën e parë, në top listën e këngëve më të mira në SHBA dhe Angli, me singlin e tyre të titulluar ‘I Knew You Were Waiting’. – Në vitin 1955, pikërisht me 18 prill, këngëtari Ray Charles…

Details