Urime ‘Dita Botërore e Librit’!

Disa njerëzve u pëlqen të lexojnë biografitë e njerëzve më me ndikim në histori, disave u pëlqejnë romanet, disa të tjerë preferojnë klasikët, por pavarësisht nga lloji i zhanrit të librave e vërteta e padiskutueshme është se bota nuk do të ishte e njëjtë pa libra. Librat na edukojnë dhe frymëzojnë prej mijëra vitesh, ndaj…

Details

KFOR-i organizon konferencë me qëllim të rritjes së zhvillimit social dhe ekonomik në Kosovë

Dje (02.03.22), në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it u mbajt ‘Konferenca KFOR CIMIC’, e cila kishte për qëllim forcimin e marrëdhënieve ndërmjet Organizatave Ndërkombëtare, Organizatave Joqeveritare dhe KFOR-it, me qëllim të rritjes së zhvillimit social dhe ekonomik të Kosovës. Në prani të përfaqësuesve ushtarak të KFOR-it, përfaqësuesve të institucioneve ndërkombëtare dhe vendore, komandanti i KFOR-it,…

Details

Rëndësia e ruajtjes së kafshëve të egra

‘Dita Botërore e Kafshëve të Egra’, e cila shënohet sot (03.03.22), është një mundësi për të festuar shumë forma të bukura dhe të larmishme të faunës dhe florës së egër si dhe për të rritur ndërgjegjësimin për përfitimet e shumta që u ofron njerëzve ruajtja e tyre. Në këtë ditë, ne të gjithë duhet të…

Details

Miratohen masat e reja anti-covid

Qeveria e Kosovës pas mbledhjes së fundit, ka miratuar vendimin për masat e reja për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19. Me marrjen e masave të reja, është larguar ora policore dhe shërbimet e gastronomisë lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre, por shfrytëzimi i hapësirave të mbyllura lejohet deri në 50% të kapacitetit. Çdo…

Details

Kursejeni energjinë elektrike

Fillimi i këtij viti e gjeti Kosovën duke u përballur me ndërprerje të kohëpaskohshme të furnizimit me energji elektrike, kjo si pasojë e mbingarkesave të sistemit elektro-energjetik dhe rritjes së konsumit. Por, siç kuptuam nga zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, z. Viktor Buzhala, gjendja aktuale me furnizim me energji elektrike është stabile: “Situata aktuale është…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Në ceremoninë Grammy, që u mbajt më 2 mars të vitit 1974, këngëtari Stevie Wonder, fitoi katër çmime, për ‘Albumin më të Mirë të Vitit 1974’, ‘Best R&B’, ‘Vokalin më të Mirë’ dhe ‘Performancën më të Mirë Pop’. – Më 2 mars, të vitit 1964, bendi The Beatles, filluan xhirimet e filmit të tyre…

Details

Fitoni shpërblime me Radio KFOR-in dhe 4you Magazine

Muajin e kaluar, revista 4You Magazine filloi lojën shpërblyese, të cilën këtë muaj, do e vazhdoj Radio KFOR-i dhe kështu deri në fund të këtij viti, do të kemi lojëra shpërblyese të njëpasnjëshme. Duke filluar nga dita e sotme, 1 mars, Radio KFOR-i fillon lojën e madhe shpërblyese, pjesë e së cilës mund të bëheni…

Details

‘The Batman’ premiera filmike në Cineplexx

Kinemaja Cineplexx vazhdon të befasojë publikun në kinematë e tyre ne Prishtinë dhe Prizren me premierat filmike botërore. Me 3 mars kjo kinema do të organizojë ngjarjen ‘Premiere Night’, duke sjellur në ekranet e tyre filmin ‘The Batman’. Kjo mbrëmje do të filloj nga ora 18:00 në të dy kinematë në Prishtinë dhe Prizren. Filmi…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Diskriminimit Zero’

Me qëllim të promovimit të diversitetit dhe promovimit të idesë së të gjithë njerëzit janë të rëndësishëm dhe të barabartë, pa dallim, sot (01 mars), kudo në  botë, shënohet ‘Dita Botërore e Diskriminimit Zero’. Organizata e Kombeve të Bashkuara OKB, kremtoi për herë të parë ‘Ditën e Diskriminimit Zero’, më 1 mars të vitit 2014,…

Details

Ambasada Finlandeze në Kosovë, organizoi diskutim mbi barazinë gjinore

Ambasadorja e Finlandës në Kosovë, Znj. Pia Stjernvall, në prag të përfundimit të misionit të saj në Kosovë, ka organizuar dje (28.02.22), një diskutim mbi barazinë në përgjithësi, me fokus barazinë gjinore. Përveç përfaqësuesve të lartë ndërkombëtarë dhe vendorë, në këtë diskutim të ftuara ishin edhe dy studente nga Finlanda, të cilat ndanë përvojat dhe…

Details