Infektologët sërish apelojnë për respektim të masave anti-kovid

Kosova edhe më tutje po vazhdon të përballet me përhapjen e pandemisë CoViD-19 dhe gjendja vazhdon të jetë e rënduar, sa i përket numrit të të infektuarve dhe atyre që kërkojnë shërbime spitalore. Për të kuptuar gjendjen momentale të personave të prekur me CoViD-19, Radio KFOR-i morri një prononcim nga infektologu në Klinikën Infektive, Dr.…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Vëllazërisë mes Njerëzve”

Duke filluar nga ky vit (2021), Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka vendosur që në datën e sotme, 4 shkurt të shënojë “Ditën Ndërkombëtare të Vëllazërisë mes Njerëzve”. Shënimi i kësaj dite, bëhet për nder të nënshkrimit historik të Dokumentit mbi Vëllazërinë mes njerëzve, për paqe botërore dhe bashkëjetesë, nga Shenjtëria e Tij, Papa…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 shkurt në vitin 1939, këngëtari i famshëm Frank Sinatra u martua me Nancy Barbato, në një ceremoni privatë në New Jersey. Ata kishin tre fëmijë Nancy, Franc Jr dhe Tina Sinatra. Çifti u divorcua në vitin 1951. Në vitin 2012 pikërisht me 4 shkurt, këngëtarja Adele ishte një nga këngëtaret më të dëgjuara…

Details

Hapet sot ekspozita virtuale “Vit i ri, artistë të rinj, shpresa të reja”

Shtëpia e Evropës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës do të hapin sot (03.02.21), nga ora 15:00, ekspozitën virtuale përmes së cilës do të prezantohen punime në fushën e artit konceptual, pikturës dhe skulpturës. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet me tematika të ndryshme, të artistëve: Arrita Kalaveshi (Skulptore), Arton…

Details

Rëndësia e kujdesit oral tek fëmijët

Kujdesi oral tek fëmijët është shumë i rëndësishëm dhe duhet të fillojë qysh në hapat e parë të jetës. Prindërit janë ata të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e dhëmbëve të fëmijëve të tyre, andaj është e rëndësishme të ndjekin në tërësi rekomandimet e stomatologëve. Në lidhje me këtë temë, Radio KFOR-i…

Details

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin dhe luftimin e kancerit

Ushqyerja e shëndetshme është bazike, për një jetë të shëndetshme, meqë sëmundje të ndryshme paraqiten pikërisht nga mungesa e disiplinës ushqimore. Për të mësuar më shumë rreth ushqimeve që ndikojnë në luftimin dhe parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera në përgjithësi, Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me nutricionisten, Diola Dosti Baftiu: “Kanceri vjen nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 3 shkurt të vitit 2013, pas 7 vitesh të ndarjes së grupit të famshëm ‘Destiny’s Child’, grupi u shfaq në një performancë sërish bashkë në kampionatin e futbollit amerikan Super Bowl. Grupi u paraqit pa paralajmrim duke befasur të gjithe dhe performoj disa nga super hitet e tyre:  Single Ladies dhe Independent Women. Në…

Details

Këtë javë fillon ‘Festivali Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët – ENTROPY’

Nga data 4 deri më 10 shkurt, Kino ARMATA në Prishtinë do të jetë nikoqire e edicionit të parë të “Festivali Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët – ENTROPY”, që organizohet nga organizata joqeveritare – Fondacioni Jeshil.  Për të mësuar më shumë rreth këtij festivali, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Specialisten e Komunikimit dhe Ndërgjegjësimit në…

Details