Viti i pandemisë globale (2020), kulmoi me rritjen më të madhe të remitancave në Kosovë

Dita e sotme 16 qershor, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Remitancave të Familjes”, nga Kombet e Bashkuara . Remitancat përfaqësojnë të ardhurat që migrantët dërgojnë në vendlindje për familjarët e tyre. Ushtruesi i Detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, z. Ilir Berisha, për Radio KFOR-in ka treguar rëndësinë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 16 qershor të vitit 1972, David Bowie publikoi albumin e tij të pestë në studio ‘The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars’. Ky album konsiderohet një nga albumet më të mira të të gjitha kohërave.  Në datën e sotme të vitit 1990, ‘Roxette’ qëndruan për 2 javë në pozitën…

Details

Fakte interesante

E përbërë nga 200 vende dhe më shumë se 7.8 miliardë njerëz (plus bimë, kafshë dhe organizma të tjerë), bota është plot me fakte interesante, argëtuese dhe magjepsëse. Për shembull, në Nikaragua, ju do të gjeni një nga dy flamujt e vetëm në botë që përmban ngjyrën e vjollcë. Nëse dëshironi më shumë fakte interesante,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot me 15 qershor feston ditëlindjen reperi, aktori dhe producenti amerikan Ice Cube i lindur në vitin 1969. Në vitin 1992 albumi i tij ‘Predator’, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë. Ice Cube ka arritur suksese të shumta edhe në kinematografi duke luajtur rolet kryesore në filmat: ‘Ride Along’,…

Details

Policia e Kosovës vazhdon gjobitjen e personave, për mosrespektim të masave anti-covid

Një nga prioritetet e Policisë së Kosovës që nga shfaqja e pandemisë, ishte edhe ruajtja e shëndetit të qytetarëve nga pandemia Covid-19, duke gjobitur personat që nuk kanë respektuar masat anti-covid. Rreth situatës aktuale në këtë aspekt, Radio KFOR-i kontaktoi zëdhënësin e policisë së Kosovës, Daut Hoxha i cili tregoi më shumë: “Bazuar në angazhimet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 14 Qershor, të vitit 1997, kënga e famshme ‘I’ll Be Missing You’, nga Puff Daddy dhe Faith Evans, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në SHBA. Këtë këngë Diddy ia kushtoi reperit të ndjerë ‘The Notorious B.I.G’, i cili ishte vrarë një muaj më herët, në…

Details

Filmat që do të dalin në kino në SHBA, javën e ardhshme

Edhe java që vjen do të jetë e begatë me filma të llojllojshëm, që i përkasin zhanreve të ndryshme, të cilët Radio KFOR-i ju sjellë në listën e mëposhtme:   Filmi ‘The Hitman’s Wife’s Bodyguard’ – Data e publikimit: 16 qershor, 2021 Filmi ‘A Father’s Legacy’ – Data e publikimit: 17 qershor, 2021 Filmi ‘Fatherhood’…

Details