Si të kalojmë një fundjavë të sigurt nga Covid-19?!

Shpesh ndodhemi në një situatë kur vikendeve qëndrojmë në shtëpi duke shikuar filma, seriale apo sport, mirëpo ndonjëherë kemi nevojë që të dalim edhe në ambiente të hapura, por hezitojmë sepse jemi në kohë pandemie dhe duam që të jemi të sigurt nga virusi kovid. Se si të kalojmë një vikend të sigurt nga CoViD-19?!…

Details

Këngët më të kërkuara në Radio K4

Është shumë e gjatë lista e trend këngëve më të kërkuara në Radio KFOR, mirëpo këtë javë kemi shkëputur disa prej tyre, të cilat do ti ndajmë me ju: Alan Walker ft K391 Boy in Space – Paradise Amber Mark – What it is Capital T – Valle Enrique Iglesias – Pendejo Pitbull Ft. Anthony…

Details

Vazhdon vaksinimi, qendrat mjekësore të hapura edhe në vikend

Ministria e Shëndetësisë bashkë me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHPK), u kanë bërë thirrje të gjithë qytetarëve në vend, që të vaksinohen ma vaksinat anti-covid. Në raportin 24-orësh të IKSHPK-së bëhet e ditur që në Kosovë, janë dhënë 15.925 doza të vaksinës kundër Covid-19. “Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 shtator, të vitit 1991, bendi i famshëm Nirvana, lansuan albumin e tyre ‘Nevermind’. Albumi ishte një hit masiv, me shitje të shumta në gjithë botën, duke u bërë edhe albumi më i famshëm i grupit që përmbante edhe hitin e tyre të titulluar ‘Smells Like Teen Spirit’. – Në këtë datë, të…

Details

Shoferët e taksive dhe sfidat e tyre gjatë pandemisë

Shfaqja e pandemisë vështirësoi punën në të gjitha fushat, duke përfshirë edhe vozitësit e taksive. Këtu rreziku shtohet edhe më shumë, kur mendohet se duhet të vozisin persona të ndryshëm, duke përfshirë edhe ata që janë të infektuar me ‘COVID-19’. “Kjo periudhe pandemie nuk është e lehtë për ne, sepse përveç kujdesit për shëndetin tonë,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Gjuhëve të Shenjave’

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e ka vendosur datë e sotme, 23 Shtatorin, si ‘Ditë Ndërkombëtare të Gjuhës së Shenjave’, me qëllim të rritjes së vetëdijesimit për rëndësinë e gjuhës së shenjave dhe realizimin e plotë të të drejtave të njeriut për njerëzit e shurdhër. Në botë jetojnë më shumë se 70 milionë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 shator, të vitit 1980, Bob Marley, mbajti koncertin e tij të fundit në Pittsburgh, bashkë me bendin e tij The Wailers. Ai performoi 20 këngë në koncertin e tij të fundit. Bob Marley ndërroi jetë, në vitin 1981. – Në këtë datë, të vitit 2008, bendi i famshëm Guns N’ Roses’, u…

Details

Bota ofron mundësi të shumta për aktivitete kreative, e këtë fakt e dëshmojnë dy nxënëset, Ana Mia dhe Tea

“Nuk ka kohë për monotoni, ka kohë për punë dhe kreativitet”, këtë thënie e dëshmojnë dy adoleshente, të cilat masat e rrepta kundër CoViD-19 i shfrytëzuan për t’u bërë shembuj për të gjithë të rinjtë.   Nxënëset, Ana Mia Bajrami dhe Tea Firzi, janë personazhet e përzgjedhura të Radio KFOR-it, shembuj që mund të ndiqen nga…

Details

Shënohet sot ‘Dita e Hobbit’

‘Dita e Hobbit’ është një festë që shënohet sot, më 22 shtator, pikërisht me ditëlindjen e hobbitëve, Bilbo dhe Frodo Baggins, dy personazhe të trilluara në grupin e popullarizuar të librave të J. R. Tolkien ‘The Hobbit’ dhe ‘Lord of the Rings’. Sipas mjedisit imagjinar, Bilbo, lindi në vitin 2890 dhe Frodo, në vitin 2968…

Details