Këngët premierë në Radio K4

Radio KFOR-i ju sjellë edhe këtë javë këngët më të reja, të publikuara zyrtarisht në treg sot (17.03.23). Këngët premierë, mund ti dëgjoni në Radio KFOR dhe më poshtë lajmit mund të shihni se cilat janë ato: Lova – And The Oscar Goes To Gryffin – Dreams Taylor Swift – Eyes Open Tori Kelly –…

Details

Sot shënohet “Dita e Shën Patrikut”

Më 17 mars, shumë njerëz vishen me të gjelbër dhe dekorohen me shamrocks (Gjethe e gjelbër fati), për nder të ditës së irlandezëve. Sipas historisë, veshja e traditës së gjelbër, daton në një histori të shkruar për Shën Patrikun, në vitin 1726, e cila shkruan se Shën Patriku, vishej me veshje jeshile. Përveç në Irlandë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 17 mars, të vitit 1979, këngëtarja Gloria Gaynor, për 4 javë rresht u radhit në pozitën e parë të këngëve më të mira, në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e saj ‘I Will Survive’. Kënga fillimisht ishte regjistruar nga bendi ‘The Righteous Brothers’, mirëpo titullohej ‘Substitute.’ – Në po këtë datë, të vitit…

Details

Situata aktuale me CoViD-19, në Kosovë

Siç njofton Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), gjatë 24 orëve të fundit (15 mars 2023), nga 129 testime, ja shënuar 23 raste të infektimeve me CoViD-19. Bashkë më këtë shifër, numri i rasteve aktive në mbarë vendin, është 207 persona. Në të njëjtën periudhë kohore, IKSHPK-ja njofton se janë shëruar 33 persona.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 16 mars, të vitit 1988, këngëtarja Tina Turner, performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Janeiro, para një audience prej 180.000 personave, duke vendosur një rekord të ri për pjesëmarrjen më të lartë të njerëzve, në një shfaqje të një solo artisti. – Në po këtë datë, të vitit 1992, Eric Clapton…

Details

Dita e sotme vë në pah të drejtat e konsumatorit

Më 15 mars, të vitit 1962, ishte Presidenti i SHBA-së, John F. Kennedy ai i cili formalisht adresoi problemin e të drejtave të konsumatorit në Kongresin e SHBA, duke qenë i pari lider, që e ndërmori këtë nismë dhe sot, ne kremtojmë ‘Ditën Botërore të Konsumatorit’. Tashmë, lëvizja e konsumatorëve, çdo vit rrit ndërgjegjësimin global…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 15 mars, të vitit 1998, këngëtarja Madonna, arriti që të klasifikohet për herë të gjashtë në maje të top listës së albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e saj të shtatë, të incizuar në studio, të titulluar ‘Ray Of Light’. Deri në këtë vit, asnjë artiste tjetër femër nuk…

Details

Njohja e gjuhëve hapë dyer dhe mundësi të shumta

Për të nderuar punën dhe kontributin e çmuar të mësimdhënësve, Radio KFOR-i muajin mars, po ia dedikon kampanjës së mësimdhënësve, gjuhëve dhe edukimit, përmes artikujve të ndryshëm, mesazheve vetëdijesuese, intervistave të shumta me nxënës, studentë dhe mësimdhënës të gjuhëve të huaja, të cilët kohë pas kohe ftohen në studio live, për të diskutuar për çështjen…

Details