Të gjitha rrugët e kalueshme pas reshjeve të borës në Kosovë

Kosova mbrëmë dhe sot është mbuluar nga reshjet e borës, dukë bërë që disa rrugë të jenë të vështira për qarkullim. Me këtë rast Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, përmes faqes së tij zyrtare në ‘Facebook’, ka njoftuar se të gjitha rrugët janë pastruar për zhvillim normal të komunikacionit. Megjithatë, Abdixhiku ka apeluar…

Details

Trajnim për vajza dhe gra për punëdore

Akademia Profesionale INFINIT së bashku me Komunën e Prishtinës, ndihmojnë vajzat e reja në nxitjen e vetëpunësimit, përmes marrëveshjes për subvencionimin e Projektit ‘Fuqizimi profesional i vajzave të reja në produkte “Handmade” (Punëdore)’. Aftësimi profesional në fushën e përpunimit të tekstilit përmes qepjes dhe prerjes si dhe punimit të stolive për vajza dhe gra, ndikon…

Details

Diskutim për eksplorimin e qasjes ndaj identiteteve të shumta

Eksplorimi i qasjes sonë ndaj identiteteve të shumta është tema e radhës që do të diskutohet në ngjarjen e organizuar nga Revista “Kosovo 2.0”. Ngjarja “Hajde Folim: Kosova e ndërthurur”, do të mbahet sot (04.02.20) nga ora 17:30 në hapësirat e “Hub 2.0”, ndërsa panelistë do të jenë: drejtori ekzekutiv në “CEL Kosovo”, Blert Morina,…

Details

Sot bëhen 16 vjet që nga themelimi i Facebook-ut

Gjigandi teknologjik ‘Facebook’ është krijuar me 4 shkurt të vitit 2004, duke ndryshuar rrënjësisht mënyrën e komunikimit në botë. Ky rrjet social u themelua nga Mark Zuckerberg, së bashku me shokët e tij Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes gjatë studimeve në ‘Universitetin Harvard’, dukë bërë një nga zbulimet më të mëdha…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Kancerit”

Sot (4 shkurt) shënohet “Dita Botërore e Kancerit”, synimi i së cilës është të zvogëlojë numrin e vdekjeve që ndodhin çdo vit, duke e rritur ndërgjegjësimin për sëmundjen e kancerit. Për t’iu bashkuar botës në luftën kundër epidemisë globale të kancerit, Klinika e Onkologjisë së bashku me Shoqatën e Onkologëve, sot nga ora 12:00, organizojnë…

Details