Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 6 tetor, të vitit 2020, udhëheqësi i grupit Van Halen, Eddie Van Halen, i njohur gjerësisht si një nga kitaristët më të mëdhenj që ka jetuar ndonjëherë, ndërroi jetë nga kanceri në fyt, në moshën 65-vjeçare. – Me 6 tetor, të vitit 2002, Mick Jagger, anëtarë i grupit The Rolling Stones, i…

Details

Gjendje stabile me Covid-19, në Kosovë

Situata me COVID-19 në Kosovë, është dukshëm më e lehtë, meqë kemi rënie të madhe të personave të infektuar me këtë virus. Këtë e pohuan edhe zyrtarë nga Ministria e Shëndetësisë, në një përgjigje për Radio KFOR-in dhe treguan se procesi i vaksinimit po vazhdon edhe më tej: “Siç jeni në dijeni, ende ka raste…

Details

Mësuesit dhe kontributi i madh i tyre në edukimin e brezave të rinj

Edukimi është pasaportë e së ardhmes, në përpilimin e së cilës faqe të saj, kanë merita dhe kontribut mësimdhënësit, prandaj data e sotme, 5 tetori, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërorë të Mësuesve”. Edukimi i brezave gërsheton dashuri e sfida për mësimdhënësit, kështu tha për Radio KFOR-in, mësimdhënësja e gjuhës angleze në shkollën “International…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 5 tetor, të vitit 1975, anëtarët e grupit The Wailers: Bob Marley, Peter Tosh dhe Bunny Wailer, performuan për herë të fundit së bashku, në koncertin ‘Wonder Dream’. – Në këtë datë, të vitit 2011, dokumentari i Martin Scorsese, i titulluar ‘George Harrison: Living in the Material World’, u shfaq premierë në HBO.…

Details

“Ladies Night” sjell romancën ‘Ticket to Paradise’ bashkë me shumë shpërblime për pjesëmarrësit

Cineplexx, po vazhdon që te jetë vendi ku zbarkojnë premierat botërore dhe vendi ku mund të kalojmë momente të paharueshme me më të dashurit tanë.  Veç premierave botërore, Cineplexx në kuadër të ngjarjes “Ladies Night”, po vazhdon që të sjell shumë shpërblime për pjesëmarrësit. Këtë të enjte, 6 tetor, duke filluar nga ora 19:00 në…

Details

Rëndësia e ‘Ditës Botërore të Mirëqenies së Kafshëve’

Të gjithë e dimë se kafshët janë një pjesë e rëndësishme e ekosistemit tonë, ato jo vetëm që na mbështesin dhe përmirësojnë jetën tonë, por gjithashtu i mësojnë njeriut kuptimin e vërtetë të miqësisë. Çdo vit, më 4 tetor festohet ‘Dita Botërore e Mirëqenies së Kafshëve’, ditë kjo e cila edhe feston marrëdhënien midis njerëzve…

Details

Së bashku për shëndetin mendor!

Java e parë e muajit tetor, në SHBA njihet ndryshe edhe si ‘Java e Ndërgjegjësimit për Sëmundjet Mendore’. Gjatë kësaj jave Aleanca Kombëtare për Sëmundje Mendore dhe pjesëmarrësit në të gjithë Shtetet e Bashkuara, mundohen që të rrisin ndërgjegjësimin publik për sëmundjen mendore, simptomat e saj dhe përhapjen në shoqëri. Kjo javë, përmbyllet me aktivitete…

Details