Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 18 dhjetor, të vitit 1980, ka lindur këngëtarja Christina Aguilera. – Më 18 dhjetor, të vitit 2016, grupi i vajzave Fifth Harmony, njoftuan se anëtarja e bendit Camila Cabello, është larguar nga grupi. Cabello ia doli mjaft mirë si solo këngëtare, ajo arriti që të zë vendin e parë në Billboard, në…

Details

Festat bëhen edhe më magjike, me këto ide dekorative

Festat e fund vitit janë një kohë e shkëlqyer për të kthyer shtëpinë tonë, në një vend të ngrohtë ku duam të qëndrojmë për ditë të tëra, të rrethuar me magjinë që na e sjellin dekorimet e sezonit festiv. Radio KFOR-i sot, ju jep disa ide që të zgjidhni dekorimet e duhura, për një atmosferë…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Emigrantëve”

Konfliktet, pasiguria dhe efektet e ndryshimeve klimatike, kontribuojnë në lëvizjen e detyruar të njerëzve, qoftë brenda vendeve apo përtej kufijve. Pavarësisht nga arsyet që i detyrojnë njerëzit të lëvizin, emigrantët dhe personat e zhvendosur përfaqësojnë disa nga grupet më të cenueshme dhe më të margjinalizuara në shoqëri dhe shpesh janë të ekspozuar ndaj abuzimeve dhe…

Details

Aplikacionet më të mira për editim të fotografive

Megjithëse editimi i fotografive është njëra nga temat më të diskutuara në mesin e të rinjve, editimi është diçka që nuk këshillohet edhe aq nga ekspertët social, por kjo nuk vlen për të gjitha llojet e editimeve. Për shembull, shumë herë na ka ndodhur që një kujtim i bukur në fotografinë e shkrepur, mund të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 17 dhjetor, të vitit 2012, këngëtarja Adele u emërua artistja më e mirë e Billboard, për vitin 2012. -Më 17 dhjetor, të vitit 1970, bendi The Beach Boys, performuan enkas për Princeshën Margaret, në Royal Albert Hall të Londrës. -Në këtë datë, të vitit 2010, këngëtarja Robin Rogers, ndërroi jetë në moshën 55-vjeçare,…

Details

Dhjetori me filma fantastik

Jemi duke ju ofruar vitit të ri dhe duke u përshëndetur me vitin 2023, i cili në fakt mbetet shumë i pasur me prodhime të shumta kinematografike, përmes filmave të jashtëzakonshëm që janë realizuar apo publikuar gjatë këtyre muajve. Në listën e mëposhtme ju sjellim listën me titujt e filmave që do të publikohen së…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 16 dhjetor, të vitit 2013, Miley Cyrus siguroi gjuhën e saj për 1 milion dollarë. -Më 16 dhjetor, të vitit 1966, Jimi Hendrix ka publikuar singlin e tij të parë, të titulluar “Hey Joe”. -Në këtë datë, të vitit 2011, grupi suedez Swedish House Mafia, mbajtën koncertin e tyre të parë të zhanrit…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Edhe këtë të premte Radio KFOR-i, ju njeh me premierat muzikore botërore, disa prej të cilave do ti listojmë më poshtë lajmit. Për më shumë këngë të reja, ju mund të dëgjoni Radio KFOR-in në frekuencën 90.2 apo online në radiokfor.com: AJ Mitchell – Passionate Ali Gatie – Trying Celeste – There Will Come a…

Details

Sezoni dimëror, turizmi dhe pistat e skijimit në Kosovë

Nëse jeni entuziast i skijimit dhe kërkoni një eksperiencë magjike dimërore, Kosova është destinacioni i duhur për ju. Me malet e saja të pasura me borë dhe stacionet e skijimit të shkëlqyera, vendi ynë ofron një përvojë të mrekullueshme për aventurierët e dimrit. Pjesa më e njohur dhe më e frekuentuar në Kosovë për aventurierët…

Details