Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 27 janar, të vitit 1990, këngëtarja Kylie Minogue, kryesonte top listat muzikore britanike me këngën e saj ‘Tears on my Pillow’. – Me datën 27 janar, të vitit 1956, Elvis Presely publikoi këngën ‘Heartbreak Hotel’ nga RCA Records. Albumi me këtë këngë u shit në mbi 300 mijë kopje, vetëm në javën e…

Details

Shënojeni me dashuri ‘Ditën e Bashkëshortëve’

Çdo vit ‘Dita Bashkëshortëve’, shënohet me 26 janar dhe feston lidhjen mes dy njerëzve, vlerëson çiftet që janë krah njëri-tjetrit, sfidat që i ndajnë bashkë dhe vlerëson familjen që po e ndërtojnë bashkë. Kjo ditë nuk ka të bëjë vetëm me dhënien e dhuratave, është një përkujtim për të kaluar më shumë kohë së bashku,…

Details

Sot festohet ‘Dita Ndërkombëtare e Doganave’

Për të nderuar punën e palodhshme që bëhet për të siguruar një menaxhim efektiv në tregtinë botërore, ishte Organizata Botërore e Doganave e cila në vitin 1983, vendosi që datën 26 janar, të shënojë ‘Ditën Ndërkombëtare të Doganave’. Ndërsa tregtia globale është rritur, rëndësia e ndërmjetësve doganorë për biznesin ka marrë gjithashtu një rëndësi më…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 26 janar, të vitit 1970, këngëtari John Lennon, shkroi, kompozoi dhe regjistroi këngën “Instant Karma”, përgjatë një dite. – Në këtë datë, të vitit 1991, bendi The Queen ishin në pozitën e parë në Angli, me singlin e tyre ‘Innuendo’. Kënga ishte e gjatë 6 minuta e 30 sekonda, duke kaluar këngën…

Details

Kujdesuni për veten edhe gjatë stinës së dimrit

Moti i ftohtë, me lagështinë e tij të ulët, mund ta dëmtojë dukshëm lëkurën tonë, duke e bërë atë të thatë dhe të krisur, jo vetëm nga ajri më i thatë, por edhe nga ngrohja e brendshme në shtëpi, e cila varfëron më tej lëkurën nga lagështia. Ekspertët e fushës respektive, nënvizojnë se shëndeti i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 25 janar, të vitit 1964, rok bendi The Beatles, kishin arritur që të shesin më së shumti kopje të albumit të tyre ‘I Want To Hold Your Hand’, në SHBA. – Në këtë datë, të vitit 1974, Led Zeppelin mbajtën koncert në ‘Market Square Arena’, në Indiana të Amerikës, ku u mblodhën…

Details

Fjala jote e mirë, mund të i ndryshojë jetën dikujt

“Me buzëqeshjen tënde, bota duket më e bukur”, me këtë kompliment, apo të tjera të kësaj natyre, mund t’i referoheni të tjerëve edhe sot, në “Ditën Ndërkombëtare të Komplimentit”, që shënohet në mbarë botën me 24 janar. Kujdesuni që t’i leni anash kritikat dhe vetëm me fjalë inkurajuese të ju drejtoheni njerëzve që ju rrethojnë,…

Details

Arsimimi – çelës i një shoqërie të përparuar

“Arsimimi është pasaporta për të ardhmen, sepse e nesërmja u përket atyre që përgatiten për të, sot”  kështu ka thënë aktivisti për të drejtat e njeriut, Malcolm X. Duke njohur rëndësinë individuale e shoqërore që ka arsimimi, data e sotme, 24 janar, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Arsimimit”.  Në këtë ditë, Radio…

Details