Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Vendeve Tropikale’

Për të nënvizuar rëndësinë e Tropikëve dhe për të festuar diversitetin e jashtëzakonshëm dhe befasues, Kombet e Bashkuara shpallën datën e sotme 29 Qershorin, si ‘Ditën Ndërkombëtare të Tropikëve’. Kjo ditë synon të rrisë vetëdijen për sfidat specifike me të cilat përballen zonat tropikale dhe rolin që vendet në tropikët do të luajnë në arritjen…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 29 Qershor, të vitit 1985, këngëtarët Mick Jagger dhe David Bowie,  inçizuan këngën ‘Dancing in the Street’, në studion legjendare ‘Abbey Road Studios’, në Londër, për ngjarjen e bamirësisë ‘Live Aid’. Ata xhiruan edhe video-klipin e këngës, në po të njëjtën ditë. – Në datën e sotme, ka lindur këngëtarja, Nicole Scherzinger, e…

Details

Ushqimet që preferohen të konsumohen gjatë stinës së verës

Stina e verës është një ndër stinët e preferuara për shumë njerëz, por për t’i shijuar në maksimum tre muajt e saj, është shumë e rëndësishme të dimë se cilat ushqime preferohen të konsumohen. Për të mësuar se cilat ushqime duhet t’i konsumojmë gjatë kësaj periudhe, Radio KFOR-i ka kontaktuar dietologen, Vala Pupovci: “Gjatë stinës…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 28 Qershor, të vitit 1968, rock bendi Pink Floyd, lansoi albumin e tyre të dytë me radhë, të titulluar ‘A Saucerful Of Secrets’, në Mbretërinë e Bashkuar. Ky ishte albumi i fundit  që u inçizua me të gjithë anëtarët e grupit. – Në po këtë datë, të vitit 1975, bendi The Eagles, arritën…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme përmes fakteve interesante, të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni ditur më parë: – A e keni ditur se nëse u flisni njerëzve në veshin djathtë të tyre, do të jenë më të…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Mikro Ndërmarrjeve, Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme’

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka shpallur 27 Qershorin ‘Ditën e Mikro Ndërmarrjeve, Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme’, për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për kontributin e tyre në zhvillimin e qëndrueshëm të ekonomisë globale. Sipas të dhënave të siguruara nga Këshilli Ndërkombëtar për Biznes të Vogël (ICSB), Ndërmarrjet Mikro, të vogla…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 27 Qershor, të vitit 1987, këngëtarja e ndjerë Whitney Houston, u bë gruaja e parë në historinë e Amerikës, që hyn në top listën e albumeve më të mira, me albumin e saj të titulluar ‘Whitney’. Ajo ishte po ashtu këngëtarja e parë femër, që arrin pozitën e parë në top listat Amerikane,…

Details