Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 17 janar të vitit 1970, rock bendi  ‘The Doors’ performuan  live në Felt Forum në New York.  Koncerti u inçizua dhe këngët e kënduara u bënë pjesë e albumit të tyre të radhës  ‘Absolutely Live’. Në këtë datë të vitit 2003, u zbulua një këngë e pa dëgjuar ndonjëherë John Lennon dhe Mick Jagger.…

Details

Sot keni arsye të mos bëni asnjë punë

Në vitin 1972, gazetari amerikan, Harold Pullman Coffin, propozoi që data 16 Janar, të njihet si një ditë nacionale në SHBA, që do të shënohej duke mos bërë asgjë. Duke marrë për bazë propozimin e gazetarit Coffin, kjo datë në SHBA sot, festohet duke mos bërë asnjë punë. Mund të duket e çuditshme por ka…

Details

Të rejat javore në teknologji

Java e dytë e janarit të 2022-ës, ka filluar me zbulime të shumta teknologjike. Pas shumë spekulimeve se kur do të jetë data e saktë e lansimit të Samsung Galaxy S22, duket se 8 shkurti, është datë finale e lansimit të tij në treg. Sipas raportimit më të ri, telefoni Galaxy S22 do të lansohet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 16 janar të vitit 1988, George Michael ishte në pozitën e parë ​​në listën e albumeve më të mira  amerikane me albumin e tij të parë debutues ‘Faith’, i cili shiti mbi 8 milion kopje. Në këtë datë të vitit 2004, Michael Jackson u paraqit në gjykatë dhe u deklarua i pafajshëm për shtatë…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Muzikën e vlerësojnë të gjithë artdashësit, por ata të cilët udhëtojnë në rrugë të gjata pa muzikë, e dinë më së miri sa e rëndësishme është muzika e mirë dhe sesa e gjatë dhe monotone ju duket rruga, pa ritmet e ëmbla muzikore. Radio KFOR-i është stacioni juaj, i cili ju shoqëron me muzikë të…

Details

Ju presin shumë filma premierë

Me kastë të mrekullueshme aktorësh dhe me përmbajtje interesante, gjatë javës së ardhshme pritet të jepen premierë filma fantastik, me titujt dhe datat e të cilëve ju njoftojmë në vijim: Filmi ‘The Tender Bar’ – Data e publikimit: 17 janar Filmi ‘Betty White: 100 Years Young-Birthday Celebration’ – Data e publikimit: 17 janar Filmi ‘Ditched’…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 15 janar të vitit 1968, The Beatles performuan live në Francë, para një audience me rreth 2 mijë persona. Në këtë datë të vitit 1977, rock bendi Eagles ishin në pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira amerikane me albumin e tyre të tretë ‘Hotel California’. Në po këtë datë…

Details

Përkujdesuni që sot ti vishni bukur kafshët tuaja

Kafshët shtëpiake pa dyshim që janë shoqëruesit dhe miqtë tuaj më të mirë, për gjithë familjen. Për fëmijët ata mund të jenë argëtues dhe për pjesën tjetër të familjes dhurojnë ngrohtësi dhe siguri. Imagjinoni sa simpatik do të dukej një qenush i vogël, i veshur me rroba apo të personazheve të ndryshme filmike. Pikërisht, për…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR!

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – A e keni ditur që Islanda, Ishujt Faroe dhe Ishulli i Manit kanë pretendime se kanë parlamentin më të…

Details