“Dita Ndërkombëtare e Kooperativave” thirrje për ndërtimin e një të ardhme më të mirë

‘Rindërtoni më mirë të bashkuar’ (Rebuild better together), kjo është tema me të cilën shënohet sivjet, 3 korriku, “Dita Ndërkombëtare e Kooperativave”. Pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, ka sjell shumë dëme në të gjitha sferat e jetës, e të paprekura nuk kanë mbetur as kooperativat. Për të kuptuar më shumë rreth kësaj dite, Radio KFOR-i…

Details

Hitet më të mira në Radio K4

Korriku ne Radio KFOR vjen me muzikën më të mirë në vend, lansimet e fundit nga artistët më të njohur vendor dhe ndërkombëtar. Kjo javë që po lëmë pas ka qenë plotë me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante. E veçojmë këngën Nina nga Flori, Bruno dhe Klajdi Haruni që u pëlqye  tejmase nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 korrik, të vitit 1971, u gjet i vdekur në vaskë anëtari i grupit The Doors, Jim Morrison, në moshën 27 vjeçare. Asnjë autopsi nuk është kryer për vdekjen e tij, ndërsa dyshohet se shkaku kryesor për vdekjen ishte mbidoza nga droga, por vdekja e tij u raportua si “sulm në zemër shkaktuar…

Details

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, jep mesazhe për paqen në Radio KFOR

Gjatë ditës së djeshme në Kosovë, ka qëndruar për vizitë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Në një përgjigje ekskluzive dhënë Radio KFOR-it, lidhur me rëndësinë e bashkëjetesës dhe tolerancës ndëretnike në Kosovë, shkelqësia e tij, Jens Stoltenberg u shpreh: “Evropa është kontinent me shumë grupe të ndryshme etnike dhe ne duhet të jetojmë…

Details

Ushqimet që ju japin energji gjatë stinës së verës

Për të përfituar sa më shumë energji në një kohë të shkurtër duhet të zgjidhni ushqimet e duhura. Të quajtura ndryshe si super ushqime, ato përmbajnë proteina, hekur, kalcium, vitaminë C dhe grupin e karbohidrateve komplekse. Do të ju prezantojmë disa nga këto produkte të cilat mund ti konsumoni qe pastaj të ndiheni më të…

Details

Futbollisti i talentuar Buron Stanovci, me të ardhme premtuese

Buron Stanovci sinonim i suksesit, i cili është vetëm 13 vjeçar paraqet shembullin më të mirë të të rinjëve të suksesshëm. Buroni filloi të luante futboll që nga mosha 5 vjeçare duke arritur tani të bëhet lider i skuadrës së tij në klubin futbollistik  ‘2 Korriku’ në Prishtinë në kategorinë U13. Pa dyshim, që meritë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 korrik, të vitit 1966, artisti  Frank Sinatra, ishte në pozitën e parë të top listës angleze, me këngën ‘Strangers In The Night’. Kjo këngë ishte kolonë zanore e filmit: ‘A Man Could Get Killed’. – Në këtë datë, u mbajtën 10 koncertet më të mëdha në botë, ku u mblodhën këngëtarët më…

Details

Roli i gazetarëve në kohë pandemie

Heronj të padiskutueshëm të periudhës së pandemisë me ‘CoViD-19’, janë edhe ata që me profesionalizëm, guxim e kurajo, kanë shkëlqyer në shërbim të informimit publik dhe transparencës, e që janë gazetarët. Ndonëse në fillim sfidat ishin shumë më të theksuara për marrjen e informacioneve të duhura rreth virusit ‘CoViD-19’, për shkak se gjithçka në atë…

Details