Fakte interesante!

Bota është e mbushur me mistere dhe informacione interesante, që shpesh mund të duken edhe të pabesueshme. Më poshtë ju sjellim disa fakte interesante, që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – Thirrja e parë me telefon celular u bë me datën 3 prill, të vitit 1973, në New York. – Shkencëtarët kanë zbuluar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 28 gusht, të vitit 1988, këngëtarja Kylie Minogue, vendosi një rekord të ri të shitjeve të albumeve në Angli, me publikimin e albumit të saj debutues ‘Kylie’, duke u bërë albumi më i shitur nga një këngëtare grua, me shitje me mbi dy milion kopje. – Sot, feston ditëlindjen këngëtarja kanadeze, Shania Twain,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtari i muzikës R&B dhe aktori Mario, i cili ka lindur në vitin 1986, në Maryland të SHBA. Ai ka lansuar katër albume dhe kënga e tij ‘Let me love you’, lansuar në vitin 2004, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. Ai është i suksesshëm…

Details

Këngët e reja në Radio K4

Radio KFOR-i vazhdon t’ju sjell këngë të reja, që çdo ditë lansohen premierë dhe vlen të theksohet që David Guetta & Bebe Rexha kanë sjellur këngën e shumëpërfolur I’m Good. Elton John dhe Britney Spears bashkojnë forcat dhe sjellin projektin Hold Me Closer.Këngëtarja shumë e talentuar Rina Sawayama ka lansuar projektin Phantom. Më poshtë lajmit…

Details

Zbulohen grupet e Ligës së Kampionëve

Një edicion emocionues do të jetë padyshim në Ligën e Kampionëve. Janë pothuajse të gjitha klubet që tradicionalisht i kanë dhënë jetë kësaj gare e që presim të shfaqin lojë të bukur edhe në këtë edicion. Me përfundimin e ndeshjeve të playoff-it, tashmë është hedhur edhe shorti në Stamboll, ku u bënë të ditura grupet…

Details

Vend i lirë pune, në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it

Shtabi i Përgjithshëm i KFOR-it, departamenti i Ekipit Monitorues Ndërlidhës të NATO-s (NALT), ka hapur një vend të lirë pune, për pozitën Përkthyes/e i/e lartë – Interpretues/e. NALT, i mundëson NATO-s që të mbështesë zhvillimin e mëtejmë të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në nivelin ministror, me ofrimin e këshillave dhe mbështetjes së aktiviteteve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 26 gusht, të vitit 1995, këngëtari Seal, radhitej në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar ‘Kiss From A Rose’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Batman Forever’. – Në këtë datë, të vitit 2005, bendi amerikan Green Day, ishin vlerësuar si bendi më…

Details

Policia e Kosovës, apelon për kujdes më të shtuar për pjesëmarrësit në trafik

Ditëve të fundit në vendin tonë janë evidentuar aksidente rrugore ku janë raportuar edhe humbje të jetëve njerëzore. “Angazhime policore janë në proces për të garantuar rrjedhshmëri të trafikut pa pengesa nëpër rrugët e Kosovës dhe parandalim të aksidenteve, përderisa për të gjithë kundërvajtësit në trafik po ndërmerren dhe do të ndërmerren masa ligjore”, kështu…

Details