Dita Botërore e Diabetit

Sipas ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, rreth 422 milion njerëz në botë vuajnë nga diabeti. Diabeti është sëmundje e cila shkaktohet nga nivelet e larta të glukozës apo sheqerit në gjak. Ekzistojnë dy lloje të diabetit, tipi 1, është mungesa e mjaftueshme e insulinës në gjak dhe tipi 2, është rezistenca ndaj insulinës. Dita e sotme,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 nëntor në vitin 1962, The Beatles mbajtën koncertin e tyre të fundit, në Hamburg të Gjermanisë. Në këtë ditë të vitit 1987, George Michael po shijonte pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tij të parë debutues ‘Faith’. Albumi fitoi disa çmime…

Details

CIMIC-u vazhdon donacionet, ndihmon qendrën e të rinjve në Skenderaj

Përmes projekteve dhe donacioneve të shumta, Ekipi Ushtarak dhe Civil (CIMIC) i KFOR-it, dje (12.11), dhuroi pajisje kompjuterike, muzikore, karrige, tavolina dhe pajisje të tjera mbështetëse Qendrës Rinore Publike, në komunën e Skenderajt. Përfaqësuesi i zyrës së CIMIC-ut në KFOR, ishte i pranishëm në dorëzimin e këtij donacioni dhe me këtë rast tha: “Ky donacion…

Details

Filmat premierë të javës së ardhshme

Muaji nëntor po vazhdon të sjellë befasi të këndshme për të gjithë dashamirët e filmave, ngase edhe java e ardhshme do të jetë e mbushur me filma të llojllojshëm, të cilët do të keni mundësi t’i shikoni premierë gjatë ditëve të ardhshme. Në vijim do të mund të kuptoni se cilët do të jenë këta…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Mirësisë”

“Dita Botërore e Mirësisë” është një festë ndërkombëtare e cila që nga viti 1998, festohet çdo 13 nëntor. Kjo datë u vendos nga Lëvizja Botërore e Mirësisë, një koalicion i OJQ-ve të mirësisë së Kombeve të Bashkuara. Dita e sotme promovon rëndësinë e të qenit të sjellshëm me njëri-tjetrin, me veten dhe me botën. Qëllimi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 13 nëntor të viti 1982, grupi ‘Men At Work’ qëndroi për 15 javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tyre të parë ‘Business As Usual’, i cili vazhdoi të jetë një sukses duke shitur mbi pesë milion kopje vetëm në Amerikë. Në vitin 2015, kënga Adele…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR-i, po vazhdon të sjell tek ju këngët më të reja nga artistë me famë nga tregu muzikor vendor dhe ai  ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur disa nga këngët të cilat u lansuan së fundmi dhe presim që shumë shpejt këto këngë të bëhen edhe…

Details

Pneumonia, kryefjalë e shëndetësisë qysh nga fillimi i pandemisë

Që nga viti 2009, çdo 12 nëntor, shënohet ‘Dita Botërore e Pneumonisë’, mirëpo shënimi i kësaj dite sivjet (2021), është i një rëndësie shumë më të madhe. Kështu tha për Radio KFOR-in, Pulmologu Dr. Besim Morina dhe në lidhje me rëndësinë e kësaj dite, shtoi: “Shënimi i ‘Ditës Botërore të Pneumonisë’, ka për qëllim vetëdijesimin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 12 nëntor në vitin 1966, albumi i parë i grupit ‘The Monkees’ qëndroi për 13 javë në top listën e albumeve më të mirë në Amerikë. Ata arritën të shesin mbi 3 milion kopje vetëm në tre muaj pas publikimit të albumit në gjithë botën. Në këtë datë në vitin 1997, grupi i famshëm…

Details

Trendi i video-lojërave dhe efekti i tyre tek fëmijët

Studime të shumta vërtetojnë se fëmijët që kalojnë shumë kohë duke luajtur video-lojëra, krijojnë edhe varësi ndaj tyre dhe në shumicën e rasteve këta fëmijë bëhen më agresiv, e si rezultat i kësaj ata kanë edhe arritje jo të mjaftueshme akademike, në krahasim me fëmijët që e kalojnë kohën e lirë duke u marrë me…

Details