Mbushuni me energji nga emisionet Dance, në Radio KFOR

Jeni rrugës për në shtëpi pas një dite të gjatë, fluksi i lartë i punës ka konsumuar tërë energjinë tuaj dhe keni nevojë për diçka që iu mban të vëmendshëm e me disponim gjatë vozitjes, Radio KFOR- i është përgjigjja. Menjëherë pas emisionit të mbrëmjes, për të gjithë dëgjuesit e Radio KFOR- it ofrojmë dy…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Nelson Mandelas’

‘Është e thjeshtë të shkatërrosh gjithçka; heronj të vërtetë janë ata që krijojnë dhe ndërtojnë paqe’, kjo është ndër thëniet e mençura të atij që më së miri e personifikonte njeriun këmbëngulës, deri në vetëflijim, për të arritur paqen ndërnjerëzore, Nelson Mandela. Pikërisht sot, 18 korrik, shënohet ‘Dita Botërore e Nelson Mandelas’, në ditën e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 korrik, të vitit 2019, këngëtari Ed Sheeran, theu edhe një rekord në muzikë. Albumi i tij i titulluar ‘No. 6 Collaborations Project’, që ishte i realizuar në bashkëpunim me artistë të tjerë, arriti 69 milion shkarkime në  platformën ‘Spotify’, që nuk e kishte arritur ndonjë artist tjetër.  Albumi i tij i fundit…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Emojave’

Komunikimi në rrjete sociale është bërë akoma më i shpejtë dhe më atraktiv falë përdorimit të shpeshtë të ‘emojave’, përmes të cilave ne e shprehim tërë atë që duam t’ia themi dikujt. Tanimë ka disa vite që pikërisht më 17 korrik shënohet ‘Dita Botërore e Emojave’, me qëllim të theksimit të rëndësisë së përdorimit të…

Details

‘PriForum’ nis sot, këtë vit do të mbahet online

Platforma regjionale e industrisë së filmit, ‘PriForum’ këtë vit do të mbahet online, dhe do të nis sot, 17 korrik, derisa do të zgjasë deri më 19 korrik. ‘Çfarë po i bën koronavirusi industrisë së filmit?’ – kjo është tema e parë, e cila do të diskutohet në një panel me të ftuar, si: Danijel…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 korrik, të vitit 2019, kënga ‘Chasing Cars’, nga bendi Snow Patrol, u vlerësua si kënga më e transmetuar në radiot e Anglisë për shekullin 21. Kjo këngë ishte lansuar në vitin 2006 edhe pse nuk arriti asnjëherë pozitën e parë, kjo këngë qëndroi për tre vjet në top listat muzikore. Në këtë…

Details

Rëndësia e kafshëve në jetën e njeriut

Për rëndësinë që kanë kafshët në jetën e njeriut, janë shkruar libra e janë realizuar filma, por për benefitet e mëdha shëndetësore që ofrojnë ato në jetën tonë po bëhen edhe studime të vazhdueshme shkencore, të cilat pohojnë se mbajtja e kafshëve shtëpiake, mund të përmirësoj shëndetin e zemrës duke ulur presionin e gjakut dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 16 korrik, të vitit 2001, album ‘Devil Without A Cause’, nga Kid Rock, certifikohet me vlerësimin ‘Diamond’, duke u shitur në mbi 10 milion kopje vetëm në Amerikë. – Në këtë datë të vitit 2000, grupi Coldplay, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Angli, me albumin e tyre…

Details

KFOR-i dhuron pajisje sportive për klubin basketbollistik ‘Trepça’ në Mitrovicë

KFOR-i në Kosovë ka vazhduar përkrahjen e qytetarëve në mënyra të ndryshme edhe në kohë pandemie. Sot,15 korrik, CIMIC-u (Bashkëpunimi Ushtarak Civil) i KFOR-it ka dhuruar një donacion për të përkrahur klubin basketbollistik të femrave dhe meshkujve ‘Trepça’ në Mitrovicë, duke dhuruar pajisje sportive. Gjatë këtij donacioni i pranishëm ishte asistenti i Shefit të Stafit,…

Details