Fakte interesante!

A keni menduar ndonjëherë se përqafimi është një nga gjërat më të mahnitshme që mund t’ia dhurojmë një personi. Kur pranojmë përqafime, ne kemi ndjenjën e komoditetit, kujdesit, dashurisë, kuptimit dhe shumë ndjenjave tjera të papërshkrueshme. Përqafimi përmban në vete më shumë sesa që shfaqet në sipërfaqe. Në fakt, ka edhe shkencë prapa asaj se…

Details

Ministria e Shëndetësisë: ‘Vaksinohuni dhe ftoni të tjerët të vaksinohen!’

Marrja e vaksinës kundër COVID-19 do të thotë më shumë mbrojtje nga infektimi dhe përhapja e COVID-19. Pikërisht për këtë, Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet relevante, edhe më tutje, po bëjnë ftesë që ne të vaksinohemi. Ftesë për tu vaksinuar bëjnë edhe profesionistët dhe doktorët, siç është Dr. Shefkije Shatri, Interniste Pulmologe, e cila për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 janar të vitit 1980, Pink Floyd lansuan pjesën e dytë të këngës ​​’Another Brick In The Wall’ në Amerikë. Kënga arriti majat e top listave në Amerikë, Mbretërinë e Bsahkuar dhe shumë vende të tjera, përfshirë Australinë, Gjermaninë dhe Italinë. Në këtë datë në vitin 1972, David Bowie  lansoi këngën ‘Changes’  në Mbretërinë…

Details

Aktivitete mësimore argëtuese për pushimet dimërore

Hulumtimet tregojnë se shumica e fëmijëve humbasin dukshëm interesimin për të punuar dhe mësuar gjatë pushimeve të tyre. Për prindërit që kërkojnë mundësi argëtimi për fëmijët e tyre gjatë pushimit dimëror, Radio KFOR-i ka përpiluar një listë të gjërave që fëmijët mund ti bëjnë në shtëpi së bashku me prindërit: #1. Lexoni! Leximi është një…

Details

Filmat që lanë gjurmë në vitin 2021

Viti i dytë i pandemisë COVID-19, viti që e lamë pas 2021, me të cilin tashmë jemi përshëndetur, na riktheu në kinema ngadalë, me kujdes të shtuar dhe me dyshime. Dashamirë të shumtë të kinemasë, mezi pritën të shijonin ndjesinë që të ofron ambienti i kinemasë, megjithëse shumica preferuan që nga ambientet e shtëpive të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 janar të vitit 1962, Elvis Presley publikoi albumin e tij të tretë ‘Blue Hawaii’, që ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, duke qëndruar gjithsej 18 javë në këtë pozitë. Në këtë datë të vitit 1990, Phil Collins ishtë për tre javë në pozitën e parë…

Details

Gjendja aktuale me COVID-19 në Kosovë

Bazuar në të dhënat e ofruara nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë, informon se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, nga 6.169 testime, 108 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, përderisa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Janë shëruar 11 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të…

Details

Librat më të lexuar të vitit 2021

Rëndësia e librave në jetën tonë është e shumfishtë. Librat janë të mbushur me njohuri, të japin mësime për jetën, të mësojnë për vështirësitë, dashurinë, frikën dhe çdo gjë të vogël që është pjesë e jetës. Librat përmbajnë njohuri për të kaluarën, qytetërimet dhe kulturat tona. Më poshtë sjellim disa nga titujt më të lexuar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 janar të vitit 1973, Bruce Springsteen lansoi albumin e tij të parë ‘Greetings from Asbury Park ‘. Albumi u inçizua për një javë dhe Springsteen shiti rreth 25 mijë kopje vetëm në vitin e parë. Në këtë datë në vitin 2015, Taylor Swift ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira…

Details