Sot po shënohet ‘Dita Botërore e Postës’

Në kohën kur teknologjia e komunikimit është në zhvillimin e saj më të lartë, të komunikosh më dikë përmes letrave, tregon se sa shumë e keni për zemër atë person. Dërgimi i letrave dhe kartolinës ka qenë një traditë shumë e zhvilluar në gjithë botën, kurse me zhvillimin e teknologjisë kjo traditë po shuhet. Data…

Details

Gazetarja që luftoi me ‘CoViD-19’: Ruani mantel bardhët, jeta e tyre është në dorën tuaj

Tetori, është muaji i 8-ti me radhë në përballje me pandeminë ‘CoViD-19’ në Kosovë.  Të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik tregojnë se numri i të infektuarve me këtë virus, tanimë ka kaluar 16-mijëshin, andaj në vazhdimësi po bëhet thirrje për respektim të masave anti-CoViD. Ballafaqimi me këtë virus nuk është i lehtë, thotë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 tetor të vitit 1961, Ray Charles për dy javë qëndroi në pozitën e parë në top listëat amerikane me këngën ‘Hit the Road Jack’. Kjo këngë u pozicionua në pozitën e gjashtë në Angli. Në  këtë datë të vitit 1973, Elvis Presley dhe Priscilla Presley u divorcuan pas gjashtë vjetësh martesë. Priscilla e…

Details

‘COVID-19’ sfidoi edhe ekipet mjekësore

Paraqitja e ‘COVID-19’ shkaktoi kaos, frikë dhe humbje jetësh, por falë stafit mjekësor në vendin tonë, mirëpo edhe në shumë vende të botës, situata e krijuar filloi të zbutet dhe të përmirësohet. Se ballafaqimet e stafit mjekësor kanë qenë të shumta, këtë gjë e pohon edhe specialisti i pulmologjisë, Dr. Besim Morina, i cili për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 tetor, të vitit 1964, Roy Orbison ishte në pozitën e parë në top listën e këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘Oh Pretty Woman’. Për titullin e këngës ai u frymëzua nga gruaja e tij Claudette Orbison. – Në këtë datë të vitit 1971, Led Zeppelin po shijonin javën e…

Details