Këngët premierë, që mundi ti dëgjoni në Radio KFOR

Edhe muaji gusht, ka qenë i mbushur me muzikë të mirë, me bashkëpunime befasuese dhe këngë që kanë thyer rekorde në platformat më të mëdha muzikore. Radio KFOR-i vazhdon t’ju sjellë premiera, këngët më të fundit, të lansuara nga artistë të njohur ndërkombëtar: Shawn Mendes, Tainy – Summer Of Love Skrillex, Justin Bieber & Don…

Details

Sot hyjnë në fuqi masat e reja kundër korona-virusit

Të mërkurën (18.08.21), Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja kundër përhapjes së korona virusit, të cilat do të hyjnë në fuqi nga data e sotme (20.08.21). Përveç bartjes së obligueshme të maskës në ambiente të mbyllura dhe gjatë lëvizjes në grup, është kufizuar edhe orari i gastronomisë, teksa janë anuluar të gjitha ahengjet…

Details

Kosova, vend që ofron mundësi të shumta turistike

Kosova ofron mundësi të shumta kur është fjala për turizmin. Pavarësisht nëse jetoni në Kosovë apo jashtë saj, e gjitha që ju duhet, është një pikënisje, një orientim se çka të vizitoni, varësisht preferencës që keni. Për të kuptuar se ku mund të shkojmë për të realizuar vizita turistike, Radio KFOR-i ka intervistuar kryetarin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 20 gusht, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja Demi Lovato, e lindur në vitin 1992. Në vitin 2009 albumi i saj ‘Here We Go Again’, ishte një nga albumet më të dëgjuara të këtij viti. Këngëtarja ka fituar disa çmime në muzikë dhe në vitin 2017 revista ‘Time’ e ka vlerësuar si një…

Details

Humanzimi, kjo vlerë e çmuar njerëzore

Data e sotme (19 gusht) i dedikohet ‘Ditës Botërore të Humanizmit’, e cila vlerëson punën humanitare të njerëzve, të cilët kanë kontribuar dhe vazhdojnë të kontribuojnë në forma të ndryshme, në ndihmë të njerëzve në nevojë. Se humanizmi nxitë lumturinë, e dëshmon edhe aktorja e mirënjohur, Anisa Ismaili, e cila së fundmi është nderuar edhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 gusht, të vitit 1989, ka lindur reperi dhe aktori Lil’ Romeo, në Louisiana. Ai u bë i njohur me këngën e tij debutuese ‘My Baby’, në vitin 2001. Kjo këngë u çertifikua me vlerësimin ‘platinum’, nga ‘Industria Amerikane e Inçizimeve’. Lil Romeo është i njohur edhe për rolin e tij në filim…

Details

Fakte Interesante

Bota është një planet plot me gjëra interesante, bukuri natyrore, e gjëra të pa zbuluara dhe enigmatike. Më poshtë ju sjellim disa fakte interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: Keni dëgjuar që shumë njerëz mund të jenë alergjik ndaj maceve. Por edhe disa mace janë alergjike ndaj njerëzve. Kjo është shumë e…

Details