Realizohet paneli ” Femicidi dhe perspektiva feminist”

Qendra Kosovare për Studime Gjinore, sot (02.07.2019) organizon panelin e diskutimit “Femicidi dhe perspektiva feministe”, që mbahen në ora 16:00, në hapësirën e fondaicionit “Shtatëmbëdhjetë”. Diskutimi joformal do të realizohet nga folëset : Dr. Bergita Curri, Instituti i Mjekësisë Ligjore; Yllka Soba, Kvinna till Kvinna dhe Luljeta Demolli, Qendra Kosovare për Studime Gjinore. Vlen theksuar…

Details

Hapet konkursi për Logo të bashkëpunimit Gjermani – Kosovë

Bashkëpunimi Gjerman për Zhvillim në Kosovë, këtë vit, do të festojë përvjetorin e saj të 20-të. Prandaj, Ambasada Gjermane në Kosovë, GIZ dhe KfW do të punojnë së bashku për të koordinuar të gjitha festimet të cilat do të organizohen përgjatë vitit. Pikërisht, për këtë rast kërkohen  dizajnuesë ose agjenci krijuese,  për të konkurruar me…

Details

‘Anibar On Tour’ zbarkon në Prishtinë

Festivali i filimit të Animuar-ANIBAR, është duke vazhduar me turneun e tij në qytetet e Kosovës. Ditën e nesërme (2 korrik), Anibar në bashkëpunim me Kino Armaten organizojnë natën e filmave të animuar në Prishtinë si pjesë e ‘Anibar on Tour 2019’, ku nga ora 20:00 audienca do të kenë mundësi të shohin filmat e…

Details

Miley Cyrus po vjen në Kosovë

Këngëtarja dhe aktorja e famshme Miley Cyrus do të jetë pjesë e festivalit internacional ‘Sunny Hill’ që do të mbahet me datat 2, 3 dhe 4 gusht në Prishtinë. Këtë e ka bërë të ditur vet organizatorja e këtij festivali, këngëtarja Dua Lipa, përmes një video që e ka postuar në rrjetin social ‘Instagram’. Në…

Details

Së shpejti ‘Beer and Wine’ Festival në Prishtinë

Për herë të 7-të në Prishtinë do të organizohet festivali i birrës dhe verës që fillon me 5 korrik të këtij viti dhe përfundon me 9 korrik në ‘Platonë e Pallatit të Rinisë’. Pjesëmarrësit mund të shijojnë pijen e tyre të preferuar nën performancat e shumta të artistëve vendor si Latino Band, Klajdi Haruni, Bruno,…

Details

“Sorry to Bother You” (2018) shfaqet në Qendrën Sociale “Sabota”

Qendra Sociale “Sabota”e cila lufton diskriminim, sonte (1 korrik), nga ora 20:00, Shfaq  filmin: “Sorry to Bother You” (2018). Filmi në fjalë është një komedi fantastiko-shkencore që doli vitin e kaluar dhe që shqyrton marrëdhëniet e punës, çështjen e pagave, solidaritetin e punonjësve, sindikalizmin, masmediat dhe rreziqet e tradhtimit të vetvetes për hirë të avancimit…

Details

Hapet panairi tregtar shumëetnik për gratë afariste

Sot dhe nesër (1 dhe 2 korrik), në Platonë e Pallatit të Rinisë, Prishtinë, nga ora 10:00 deri në ora 12:00, do të marrin pjesë rreth 100 gra afariste nga të gjitha rajonet e Kosovës, ku do të shesin ushqime të bëra në shtëpi dhe punime artizanale. Panairi i organizuar nga Misioni i OSBE-së në…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Asteroideve’

30 Qershori njihet ndryshe edhe si ‘Dita Ndërkombëtare e Asteroideve’, një ngjarje globale vjetore e cila mbahet në përvjetorin e ngjarjes së Tunguska-s, në Siberi, ku më 30 qershor të vitit 1908, një asteroid goditi malet e kësaj pjese duke shkatërruar me kilometra të tëra dhe djegur gjithë hapësirën për rreth. Specialisti i katastrofave natyrore,…

Details

Termokiss vazhdon të pasuroj Prishtinën me aktivitete të shumta

Ndonëse jemi mësuar që të shtunat të karakterizohen me shfaqje të dhëna për fëmijë, kësaj here Termokiss në bashkëpunim me Teatrin e kukullave “Dodona”, kanë vendosur që të vegjëlit t’i argëtojnë sot (28.06.19), në ora 18:00, përmes shfaqjes “Tom & Jerry”. Përveç këtij aktiviteti, zyrtarë nga qendra “Termokiss”, dëgjuesit e Radio KFOR-it i njoftuan edhe…

Details