Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me datën 4 prill, të vitit 1982, kënga ‘Layla’ e interpretuar nga Erica Clapton, ishte radhitur në pozitën e parë në top listat britanike.  Kënga ‘Layla’, konsiderohet si kënga më e mirë e dashurisë e zhanrit rock, në historinë e muzikës. Në të vitin 2003, këngëtari i zhanrit rap 50 Cent, ishte këngëtari më i…

Details

Të rejat javore në teknologji

Java teknologjike këtë herë filloi me lajmin për reduktim të prodhimit. Është gjigandi Apple i cili po redukton prodhimin e modelit të ri buxhetor ‘iPhone SE’, për shkak të kërkesës së ulët. Kompania thuhet se u ka kërkuar furnizuesve të reduktojnë prodhimin e ‘iPhone SE’, e bashkë me këtë bëhet e ditur se gjigandi reduktoi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Në vitin 1960, mbreti i muzikës rock’n’ roll, Elvis Presley kishte publikuar albumin e tij ‘Its now or never’, që u shit në mbi 20 milion kopje në gjithë botën. Me datën 3 prill, të vitit 2011, këngëtarja Adele, arriti që të thyej rekord për qëndrim të gjatë apo me  javë të tëra, në top…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Autizmit’

Me temën “Arsim cilësor gjithëpërfshirës për të gjithë”, sot (02 prill), e gjithë bota kthejnë sytë në drejtim të personave autik, në ‘Ditën Botërore të Autizmit’, me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit të popullatës rreth këtij çrregullimi bioneurologjik të trurit. Kujtojmë se qasja në arsim që u lehtësua për vite me radhë, veçanërisht për personat…

Details

Libri, bota e pafundme e njohurive dhe imagjinatës

Letërsia dhe librat në përgjithësi, na dhurojnë njohuri të panumërta dhe pasurojnë botën tonë imagjinare, nëpërmes titujve të shumtë që botohen nga letërsia botërore dhe vendore. Leximi përveç përfitimeve të shumta që sjellë nga ana profesionale, na ndihmon që të shohim botën në perspektiva të ndryshme. Sot me 2 prill, bota shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të…

Details

Ju pret një javë e pasur me filma të shumtë

Pushimet pranverore të fëmijëve fillojnë javën e ardhshme dhe për një javë, dashamirët e filmave do të kenë kohë të mjaftueshme që të relaksohen dhe të shikojnë filma të rinj apo premiera të shumta të zhanreve të ndryshme. Radio KFOR-i, më poshtë lajmit ju sjell titujt dhe datat e publikimit të filmave premierë:   Filmi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me datën 2 prill, të vitit 1977, u publikua kënga ‘Knowing me, knowing you’, nga grupi ABBA. Kënga në fjalë, ishte në pozitën e parë në SHBA dhe në 15 shtete të tjera evropiane si dhe në Australi. Në vitin 1977, këngëtari Frank Sinatra, publikoi albumin e tij të 4-të me radhë, me titull ‘Portrait…

Details

Rilindje – Nga errësira në dritë

Për të konfirmuar gjendjen e rëndë të kulturës edhe pas kaq shumë vitesh dhe për të ringjallur shpresën për ditë më të mira, sonte (01.02.22), duke filluar nga ora 20:00, në Prishtinë do të promovohet një përmbledhje e muzikës alternative “Rilindje” dhe do të hapet “Qendra e Kulturës Alternative”. Në një komunikatë për media në…

Details

Fatime Kosumi promovon albumin e ri ‘Maleve”

Një artiste unike si ANDRRA (Fatime Kosumi), padyshim që zë vend në Radio KFOR, ngase muzika që ajo prodhon është shumë e veçantë, nisur nga tekstet që ajo i shkruan vet, të bazuara në jetën e saj personale apo fenomene që atë e shqetësojnë. Njësoj si në të kaluarën, albumi i saj i ri ”Maleve”,…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell këngët premierë të publikuara së fundmi. Se cila nga këto këngë do të bëhet hit, neve na mbetet të shohim në ditët në vijim. Më poshtë lajmit ju mund të gjeni vetëm disa nga premierat e kësaj jave të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR:…

Details