Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Pas 7 viteve të ndarjes së grupit të famshëm ‘Destiny’s Child’, me 3 shkurt, të vitit 2013, grupi u shfaqën përsëri në një performancë, në kampionatin e futbollit amerikan Super Bowl. Grupi u paraqit pa paralajmërim duke befasuar të gjithë dhe performuan disa nga super hitet e tyre, si: Independent, Single Ladies dhe Women.…

Details

Optimizmi mund t’i ndihmojë njerëzit të jetojnë më gjatë

Rezulton se një qëndrim optimist na ndihmon të jemi më të lumtur, më të suksesshëm dhe më të shëndetshëm. Optimizmi mund të na mbrojë edhe kundër depresionit si dhe një këndvështrim optimist, mund ti bëjë njerëzit më rezistent ndaj stresit. Andaj, çdo vit, e enjtja e parë e muajit shkurt, shënon ‘Ditën e Optimistëve’, e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 shkurt, të vitit 1977, ka lindur këngëtarja Shakira. Këngëtarja ishte në pozitën e parë në vitin 2001 me hitin e saj ‘Whenever Wherever’ dhe në vitin 2006 kryesonte top listat me këngën e saj ‘Hips Don’t Lie’. Ajo është artistja më e famshme kolumbiane e të gjitha kohërave, pasi ka shitur mbi…

Details

Kinematografia, shpikje e rëndësishme e shekullit të 19-të

Historia e zhvillimit të filmit dhe kinematografisë në përgjithësi, paraqet një nga revolucionet më të mëdha të kësaj fushe, të shekullit të 19-të. Teknologjia e filmit i ka rrënjët në fillim të vitit 1830, kur Joseph Plateau dhe Simon Stampfer zhvilluan një pajisje të quajtur fenakistoskop, i cili përfshinte një disk rrotullues me vrima, përmes…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 shkurt, të vitit 1992, këngëtarët George Michael dhe Elton John, kryesuan top listën e këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e tyre ‘Don’t Let The Sun Go Down On Me’. Të gjitha paratë e fituara nga kjo këngë, u dhuruan për shërimin e sidës. – Në këtë datë,…

Details

Frymëzojeni zemrën me art, në ‘Ditën e Artit’

Puna artistike, plotëson nevojën tonë bazë për harmoni dhe ekuilibër, i bashkon njerëzit, vepron si një formë e rëndësishme e komunikimit që kapërcen edhe barrierat gjuhësore. ‘Dita e Artit’ e cila shënohet sot  (31.01.23), e njeh rëndësinë e artit në jetën tonë dhe inkurajon të gjithë artistët, që të ndjekin talentet e tyre të llojllojshme.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 31 janar, të vitit 1969, Led Zeppelin performuan në ‘The Fillmore East’ të New York-ut, gjatë turneut të parë të grupit në Amerikën e Veriut. Kjo ishte një nga performancat më të fuqishme Live, nga Led Zeppelin. – Në këtë datë, të vitit 1970, grupi Jackson 5, u renditën të parët në top…

Details

Filmi ‘Adnan Kafazi’, premierë në Cineplexx

Me datën 2 shkurt (e enjte), Cineplexx do të fillojë të shfaq filmin premierë filmin ‘Adnan Kafazi’. Regjisor i këtij filmi është, Genc Berisha dhe tematikë kryesore ka rrëzimin e personazhit, Adnan Kafazi nga pushteti i një gangsteri, që ka nën kontroll të gjithë qytetin. Aktorët të cilët luajnë në këtë film, janë: Armend Baloku,…

Details