Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 7 korrik të vitit 1969, bendi The Beatles, lansuan këngën e tyre të famshme “Here Comes The Sun”. Kjo këngë arriti të klasifikohet në pozitat e para në shumë shtete të botës dhe është një nga këngët që e karakterizon grupin. – Në këtë datë të vitit 1984, këngëtari Prince, ishte në pozitën…

Details

Fitoni bileta FALAS, për në Cineplexx

Premierat dhe para-premierat botërore që zbarkojnë në Cineplexx, do të keni mundësi t’i shikoni, madje edhe FALAS. Cineplexx dhe Radio KFOR-i, po shpërblejnë dëgjuesit me bileta. Duke filluar nga data e sotme (06.07.21), e çdo të martë, në kuadër të emisionit ‘Cosmopolis’, që transmetohet nga ora 10:00, do të keni mundësi që të jeni njëri…

Details

Shtoni kujdesin ndaj lëkurës, gjatë stinës së verës

Sezoni veror është një ndër periudhat më të rëndësishme për përkujdesje ndaj lëkurës, kjo për shkak se është stina gjatë së cilës ekspozohemi më gjatë në rreze të diellit, i cili veç një nuance të errët që e duam të gjithë, mund t’i ‘falë’ lëkurës tonë edhe efekte të padëshiruara. Andaj, për të kuptuar se si…

Details

Sot festojmë ‘Ditën e Puthjeve’

Periudha e pandemisë ka qenë situatë e vështirë për gjithë botën. Përveç, izolimit në shtëpitë tona dhe adaptimit të jetës sonë në një normalitet të ri gjatë kësaj kohe, na kanë munguar edhe përqafimet e më të dashurve tanë, sidomos përqafimet e personave më të moshuar, për të cilët jemi kujdesur të gjithë. Sot, me…

Details

Vazhdon vaksinimi kundër COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë vazhdon tu bëjë thirrje qytetarëve të vendit që të aplikojnë për marrjen e vaksinës përmes platformës elektronike eKosova, https://ekosova.rks-gov.net/Video/Hn2SJJlZppë  për tu vaksinuar kundër COVID-19.  Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, MSH njofton se në 24 orët e fundit janë dhënë 1.110 doza të vaksinës kundër COVID-19, përderisa…

Details

Mësohen gjysmëfinalet e Euro 2020

Gjatë fundjavës janë zhvilluar dy çerekfinalet e fundit të Euro 2020, ku janë mësuar emrat e gjysmëfinalistëve. Danimarka ka mposhtur Çekinë me rezultat 2-1, ndërsa Anglia mposhti Ukrainën thellë 4-0 duke kaluar të dyja në gjysmëfinale të Euro 2020. Këto dy kombëtare i bashkohen dy kombëtareve tjera të njohura, Italisë dhe Spanjes. Gjysmëfinalja e parë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 korrik të vitit 2008, kënga ‘I Kissed a Girl’, interpretuar nga këngëtarja britanike Katy Perry, ishte për 7 javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. – Në këtë datë të vitit 2009, këngëtari Michael Jackson, arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira, në Mbretërinë…

Details

Dizajnin grafik të 200 vjetorit të prestigjiozes ‘The Guardian’ e krijon kosovarja Hana Arapi

Të rinjtë kosovarë, po dëshmohen çdo ditë e më shumë kudo në botë për talentet e tyre. Gazeta prestigjioze britanike, “The Guardian”, ka përzgjedhur kosovaren Hana Arapin, për të bërë dizajnin grafik në shënimin e 200-vjetorit të kësaj gazete. Në një intervistë për Radio KFOR-in, bashkëthemeluesja e kompanisë ‘’Amam Studio’’, Hana Arapi tregoi rrugëtimin se…

Details

Premierat filmike të javës së ardhshme

Juve që ju pëlqejnë filmat, Radio KFOR-i ju mbanë të përditësuar me premierat më të reja filmike, që do të shfaqen në ditët e ardhshme të muajit korrik:   Filmi ‘Black Widow’ – Data e publikimit: 09 korrik Filmi ‘How I Became a Superhero’ – Data e publikimit: 09 korrik Filmi ‘Meander’ – Data e…

Details