Sot fillon muaji më i shkurtë i vitit

Shkurti, është muaji i dytë i vitit në kalendarin modern Gregorian dhe muaji i vetëm me më pak se 30 ditë. Shkurti ka vetëm 28 ditë në vitet e zakonshme dhe 29 ditë në vitet e brishta. Muaji shkurt ishte emëruar sipas fjalës latine ‘februum’ apo fjalës ‘februa’, bazuar në emërimin e një festivali pranveror…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 1 shkurt të vitit 1992, George Michael dhe Elton John kryesuan top listën e këngëve më të mira në Amerikë dhe Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e tyre ‘Don’t Let The Sun Go Down On Me’. Të gjitha paratë e fituara nga kjo këngë u dhuruan për shërimin e Sidës. Në këtë datë në…

Details

Një javë plot inovacione nga teknologjia

Nga java në javë, nga një inovacion në tjetrin, bota e teknologjisë ka sjellë shumë të reja. Biznesmeni Elton Musk, na ka befasuar me shpërblimin marramendës monetar për të gjithë ata që e japin idenë më të mirë nga teknologjia për mbrojtje të ambientit. Lajmi tjetër interesant i kësaj jave që po e lëmë pas,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 janar të vitit 1959, Elvis Presley u rëndit për herë të tretë në pozitën e parë të  toplistave britaneze me këngën ‘One Night / I Got Stung’. Presley ishte në ushtri në kohën kur kënga u rëndit e para. Në këtë date te vitit 1969, Led Zeppelin performuan në ‘The Fillmore East’ të…

Details

Marvin Gaye, artist i ditës së sotme në Radio KFOR

Marvin Gaye, ishte zëri i bukur që përcolli mesazhe me tematikë sociale dhe dashurie, përmes muzikës së tij tek miliona njerëz nëpër botë. Përveç këngëtar, ai ishte edhe kantautor dhe producent, me aftësi të jashtëzakonshme për muzikë. Edhe pse pati një karrierë mjaft të bujshme, para se të arrinte në atë pikë, atij i është…

Details

Udhëtojmë në Xhakartë, kryeqytetin e Indonezisë

Çdo fund javë e edhe sot, përmes Radio KFOR-it udhëtojmë në kryeqytete të ndryshme, për t’ju njohur me kultura të ndryshme si dhe karakteristika të ndryshme të atyre vendeve. Sot kemi zgjedhur që të shkruajmë për Xhakartën, një vend i përzierjes së arkitekturës perëndimore dhe asaj tradicionale Indoneziane. Xhakarta ka më shumë se 10 milionë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 janar të vitit 1956, Elvis Presley filloi të regjistrojë albumin e tij te parë në studion RCA në New York. Në mesin e këngëve të regjistruara ishte edhe version i Presleyt të këngës ‘Blue Suede Shoes’ të kënduar në origjinal nga Carl Perkins. Në këtë datë në vitin 1975, Bee Gees filluan regjistrim…

Details

Sot mund të shijoni muzikë jazz, në Prishtinë

Për të gjithë fansat e muzikës jazz dhe jo vetëm, një lajm i mirë vjen nga Prishtina, ku sot (29.01.21), në ambientet e The White Tree, do të keni mundësi të shijoni melodi të bukura të kësaj muzike, të interpretuara nga Visar Kuqi & Dukagjin Muhaxheri. Duke marr parasysh se një ngjarje e tillë organizohet…

Details

Sfida e ngacmimeve dhe e sigurisë në internet

Bullizmi në përgjithësi por me fokus ai në internet, është një fenomen shqetësues për gjithë botën e sidomos për fëmijët. Kjo formë e ngacmimit me përdorimin e teknologjive digjitale mund të zhvillohet në mediat sociale, platforma digjitale dhe platforma të tjera online. Ky lloj bullizmi përfshin: përhapjen e gënjeshtrave ose postimi i fotove të turpshme…

Details