Të rejat javore në teknologji

Inovacione, dështim në sigurinë e fëmijëve, mënyra të reja të fitimeve online e sponsorë përmes kriptovalutave, ishin lajmet kyçe të teknologjisë, përgjatë javës që po e lëmë pas. Fillojmë me rrjetin social Instagram, i cili në mbarë botën, lansoi reklamat për Instagram Shop, ku përdoruesit mund të kërkojnë gjëra të ndryshme, si: veshje, produkte kozmetike…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, 29 gusht, të vitit 1958, kishte lindur mbreti i muzikës pop, Michael Jackson, në Indiana të Amerikës. Ai ka publikuar mbi 100 hite, që arritën në pozitat e para të top listave në gjithë botën dhe ka fituar 13 çmime ‘Grammy’, përfshirë qindra çmime të tjera në muzikë. Ai po…

Details

Hitet më të dëgjuara në Radio KFOR

“Muzika është gjuha universale e njerëzimit”, kjo është një nga qindra e mijëra thënie për të shprehur atë që përçon muzika, e pikërisht, është Radio KFOR-i që këtë gjuhë universale e përçon në çdo sekondë. 90.2 FM janë frekuencat anembanë Kosovës, duke përfshirë edhe 98.2 FM në Prishtinë, 104.2 FM në Mitrovicë, 100.8 FM Leposaviq,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot me 28 gusht, feston ditëlindjen këngëtarja kanadeze, Shania Twain, e lindur në vitin 1965. Albumi i saj i vitit 1997, me titull ‘Come On Over’, arriti shitje me mbi 40 milion kopje. Këngëtarja ka fituar pesë çmime ‘Grammy’. Shania Twain njihet po ashtu edhe si këngëtarja që ka shitur më së shumti albume në…

Details

Profesionet më të kërkuara për vitin 2021

Nëse po kërkoni një punë të re dhe keni aftësitë e duhura për punët komerciale, për punët në sistemin shëndetësor apo dhe në përmbajtjet digjitale jeni me fat, sepse të gjitha këto hyjnë tek profesionet më të kërkuara për vitin 2021. Në vazhdim, ne do të ju sjellim dhjetë punët më të kërkuara, në të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 27 gusht, feston ditëlindjen këngëtari i muzikës R&B dhe aktori Mario, i cili ka lindur në vitin 1986 në Maryland të Amerikës. Ai ka lansuar katër albume dhe kënga e tij ‘Let me love you’, lansuar në vitin 2004, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. Ai…

Details

Policia e Kosovës gjithnjë të gatshëm për t’i shërbyer njerëzve të Kosovës

Shfaqja e pandemisë vështirësoi aktivitetet në të gjithë sektorët, por falë punës dhe profesionalizmit Policia e Kosovës edhe përgjatë kësaj periudhe, duke vënë në pah interesin e shëndetit publik, në vazhdimësi ka realizuar detyra konkrete në gjithë territorin e Kosovës. Zyra për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun pranë Policisë së Kosovës, për Radio KFOR-in tregoi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 26 gusht, të vitit 2005, bendi amerikan Green Day, ishin vlerësuar si bendi më i mirë në botë, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘Kerrang Rock Awards’, që mbahet çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar. – Në këtë datë, të vitit 1995, këngëtari Seal, radhitej në pozitën e parë të këngëve më të…

Details

Profesionistët shëndetësor lusin qytetarët që të vaksinohen

Për të ju mbajtur të përditësuar me gjendjen momentale me Covid-19, Radio KFOR-i ka realizuar një intervistë me Dr. Egzon Shehun, Specializant në Endokrinologji në QKUK, i cili tregoi për situatën aktuale me pandeminë në Kosovë, ku mes tjerash pohoi:  “Gjendja vazhdon të jetë mjaft e rënduar në Klinikën Infektive 2 (Mjekësi Sportive). Deri më…

Details