Shtatori përmbyllet me filma të shumtë premierë

Në të njëjtën mënyrë siç kishte nisur, muaji shtator po përfundon me befasi të këndshme për dashamirët e filmave, të cilët kanë me çfarë t’i kalojnë mbrëmjet e ditëve të ardhshme. Ju listojmë në vijim, titujt dhe datat e filmave që do të publikohen së shpejti:   Filmi ‘The Munsters’ – Data e publikimit: 27…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 shtator, të vitit 1983, ka lindur aktori dhe DJ amerikan, Childish Gambino, emri i vërtetë i të cilit është Donald Glove. Në vitin 2018, ai mbante pozitën e parë të top listave muzikore amerikane, me këngën ‘This Is America’. Ai fitoi katër çmime Grammy, me këngën ‘This Is America’, atë për ‘Këngën…

Details

Sot bota nderon punën e farmacistëve

‘Farmacia e bashkuar në veprim, për një botë më të shëndetshme’, ky është slogani me të cilin shënohet këtë vit ‘Dita Botërore e Farmacistëve’, e caktuar me 25 shtator, nga Federata Ndërkombëtare e Farmacisë. 78% e farmacistëve në botë janë femra dhe ka më shumë se 4 milionë farmacistë në mbarë botën. Për të shënuar…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e fillojmë me më të rejat që na vijnë nga NASA. Astronomët kanë zbuluar diçka që ata e kanë quajtur një “botë aliene ujore”, një planet ky i mbuluar plotësisht nga oqeani. I gjendur në sistemin diellor të një ylli rreth 100 vite-dritë larg tokës, ku 1 vit zgjatë 11 ditë, planeti ndodhet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 shtator, të vitit 1991, bendi i famshëm Nirvana, lansuan albumin e tyre ‘Nevermind’. Albumi ishte një sukses masiv, me shitje të shumta në gjithë botën, duke u bërë edhe albumi më i famshëm i grupit, që përmbante edhe hitin e tyre të  titulluar ‘Smells Like Teen Spirit’. – Në këtë datë, të…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Edhe muaji shtator, që po e lëmë pas, ka qenë i mbushur me muzikë të mirë, me bashkëpunime befasuese dhe me këngë që kanë thyer rekorde në platformat më të mëdha muzikore. Radio KFOR-i vazhdon t’ju sjellë premierë, këngët më të fundit, të publikuara nga artistë të njohur ndërkombëtar, të cilat mund ti gjeni më…

Details

Rëndësia e gjuhës së shenjave

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, ka shpallur datën e sotme 23 shtatorin, si ‘Ditë Ndërkombëtare të Gjuhës së Shenjave’, në mënyrë që të rritet vetëdija për rëndësinë e gjuhës së shenjave në realizimin e plotë të të drejtave të njeriut. Kjo ditë, shënohet me aktivitete të ndryshme edhe në vendin tonë dhe për ta shënuar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 shator, të vitit 1980, Bob Marley, mbajti koncertin e tij të fundit në Pittsburgh, bashkë me bendin e tij ‘The Wailers’. Ai performoi 20 këngë në koncertin e tij të fundit. Bob Marley ndërroi jetë, në vitin 1981. – Në këtë datë, të vitit 2008, bendi i famshëm ‘Guns N’ Roses’, u…

Details

Përjetojeni aventurën e filmit ‘Avatar’ në 3D

Cineplexx, po vazhdon që të jetë dritarja e premierave botërore. Filmi më i shikuar i të gjitha kohërave ‘Avatar’, po vjen për herë të parë në Kosovë, në teknologjinë 3D dhe natyrisht që adhuruesit mund ta përjetojnë aventurën në të dyja lokacionet e Cineplexx, në Prishtinë dhe Prizren. Filmi është i zhanrit Aksion/Aventurë dhe vjen…

Details