Sot shënohet ‘Dita e zjarrfikësve’

Zjarrfikësit janë heronjtë e vërtetë të ditëve tona të cilët sakrifikojnë dhe rrezikojnë jetën e tyre për komunitetin ku jetojnë. Pikërisht sot me 4 maj, bota shënon ditën e zjarrfikësve për të vlerësuar dhe falënderuar për shërbimin, rreziqet dhe për punën e tyre. Kjo ditë u krijua në vitin 1999 për të nderuar 5 zjarrfikës…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 4 Maj të vitit 1999, këngëtarja e famshme Jennifer Lopez, lansoi singling e saj ‘If You had my love’. Kënga arriti në pozitën e parë në ‘Billboard Hot 100’ duke e bërë Jlo-në, këngëtarën e parë në këtë pozitë, pas këngëtares Britney Spears me këngën e saj ‘Hit me Baby One More…

Details

Justin Timberlake – këngëtari që po i reziston kohës

Sot rubrika “Artsit of the day”, i kushtohet djaloshit që ‘theu shumë zemra” gjatë viteve të 90-ta –Justin Timberlake. Emri i tij i vërtetë është, Justin Randall Timberlake, lindi më 31 janar të vitit 1981, në Memfis dhe që i vogël ai nisi të shfaqte talentin e tij për muzikën dhe aktrimin. Karrierën e nisi…

Details

Dua Lipa zbulon projektet e reja për Prishtinën

Për këngëtaren kosovare me famë botërore, Dua Lipën, ka qenë jashtëzakonisht inkurajues bashkëpunimi i qytetarëve dhe Komunës së Prishtinës në menaxhimin e pandemisë ‘Covid – 19’. Dua, së bashku me babain e saj, Dukagjin Lipën, kanë intervistuar kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin, të cilit i kanë drejtuar pyetje të shumta që qytetarët e…

Details

Ndikimi i video-lojërave te fëmijët, aspektet pozitive dhe negative

A janë video-lojërat të mira apo të këqija për fëmijët tuaj?! Prindërit janë të zemëruar me video-lojërat sepse janë një humbje e madhe e kohës. Ekspertët e arsimit shpesh mendojnë se video-lojërat ‘korruptojnë’ trurin e fëmijëve, ndërsa në media gjithashtu fajësohen video-lojërat e dhunshme për sjelljet agresive dhe antisociale të fëmijëve. Sidoqoftë, shumë shkencëtarë dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 3 Maj të vitit 2010, kënga ‘I Gotta a Feeling’ e grupit ‘The Black Eyed Peas’, arriti mbi 5 milion shkarkime në platformat e muzikës, duke e bërë këtë këngë dixhitale, më të shiturën. – Në po këtë datë të vitit 1997, vetëm dy muaj pas vrasjes së reperit të famshëm B.I.G.,…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit”

3 Maji shënon “Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Medias”, e cila rikujton se liria e shtypit dhe liria e shprehjes janë të drejta themelore të njeriut. Poashtu, gjatë kësaj dite përkujtohen të gjithë ata njerëz e gazetarë që gjetën vdekjen apo edhe u burgosën në përpjekje për të sjellë lajmin tek publiku. “Dita Ndërkombëtare e…

Details

Trajnim online falas për rrobaqepësi nga OJQ “Bardha”

Duke pasur parasysh situatën e krijuar pas shpalljes së pandemisë COVID-19, ku njerëzit janë të mbyllur në shtëpitë e tyre si masë preventive ndajë këtij virusi, Organizata joqeveritare “Bardha”, ka vendosur që për herë të parë në Kosovë të ofrojë trajnime online falas të rrobaqepësisë, të cilat do të mbahen  çdo të diel, duke filluar…

Details

Bota sot shënon “Ditën e Tunës”

Në kalendarin e Kombeve të Bashkuara, 2 maji i është rezervuar shënimit të “Ditës Botërore të Tunës”. Kjo ditë, ka për qëllim rritjen e ndërgjegjësimit për rëndësinë e peshkut tuna si dhe promovimin e praktikave më të qëndrueshme të peshkimit. Bazuar në të dhënat e Kombeve të Bashkuara, më shumë se 80 vende të botës…

Details