Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 11 maj të vitit 1981, këngëtari Bob Marley, humbi betejën me kancerin, në moshën 36 vjeçare. Ai njihet si ikona botërore e muzikës reggae. – Me 11 maj të vitit 2002, mbi 500 fansa të këngëtarit, Michael Jackson,  organizuan një protestë para studios së inçizimit ‘Sony’, në Berlin, duke thënë…

Details

‘Dita Botërore e Arganit’, bimës shëruese

Bima e famshme që rritet kryesisht në Afrikën veriore, e njohur si argani, është një nga bimët më shëruese në botë dhe ka jetëgjatësi rreth 200 vjet. Kombet e Bashkuara, vlerësojnë këtë pemë si aset të rëndësishëm të trashëgimisë bujqësore dhe sot, me 10 maj, në gjithë botën organizohen aktivitete të ndryshme për rëndësinë e…

Details

Filmat premierë që publikohen javën e ardhshme

Për të ju mbajtur të përditësuar me filmat që vazhdimisht jepen premierë në kinematë amerikane dhe platforma të tjera televizive, Radio KFOR-i ju sjell çdo javë, premierat filmike, me të cilët mund të njiheni më poshtë lajmit: Filmi ‘When Hitler Stole Pink Rabbit’ – Data e publikimit: 13, maj Filmi ‘Spiral: From the Book of…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 9 Maj të vitit 1964, këngëtari Louis Armstrong, ishte në pozitën e parë me këngën e tij ‘Hello Dolly’. Ai ishte artisti më i vjetër që arriti të radhitet vendin e parë në moshën 62 vjeçare.  Rekord të ri vendosi këngëtari 85 vjeçar, Tony Benett në vitin 2011. – Në këtë datë të…

Details

Këndo, fluturo dhe lartësohu si zog

“Këndo, fluturo dhe lartësohu si zog”, është kjo motoja me të cilën shënohet këtë vit ‘Dita Botërore e Shpezëve Migrues’, e cila shënohet sot (8 Maj) dhe i dedikohet ndërgjegjësimit për zogjtë migrues dhe nevojës për bashkëpunim ndërkombëtar për t’i ruajtur ata. Këtë vit fushata do të përqendrohet në fenomenet e “këngës së zogut” dhe…

Details