Gazetarët dhe sfidat e tyre përgjatë pandemisë

Një profesion i cili në thelb suksesin e ka në terren, duke u përshtatur në të gjitha kushtet dhe rrethanat, është profesioni i gazetarisë. Meqenëse korona-virusi u bë një pandemi globale, duke dominuar lajmet dhe duke ndryshuar jetën e përditshme të të gjithëve, gazetaria ka qenë sigurisht një nga shumë industritë e prekura nga kjo…

Details

Të dielën luhet finalja e ‘Euro 2020’

Italia u bë kombëtarja e parë e këtij Evropiani, që siguron finalen e madhe të ‘EURO 2020’, pasi që azurrët mundën Spanjën përmes penalltive. Përkundër huqjes së penalltisë së parë nga Locatelli, italianët u treguan shumë të saktë në vazhdim duke qenë Jorginho, i cili shënoi golin vendimtar të kësaj ndeshjeje. Anglia në anën tjetër,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 korrik, të vitit 2016, reperi kanadez Drake, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tij të katërt të incizuar në studio, të titulluar ‘Views’. Në këtë album reperi kishte bashkëpunime me Adele, Michael Bublé dhe Taylor Swift. – Në këtë datë, të vitit 1995,…

Details

Fakte interesante!

Bota është e mbushur me fakte interesante dhe disa prej këtyre fakteve në vijim do i ndajmë me ju: – A e keni ditur faktin se uji i ngrohtë, ngrihet më shpejt sesa uji i ftohtë. – Sigurisht se e dini vlerën e pikturës “Mona Lisa”, nga Leonardo da Vinci, por a e keni ditur…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 7 korrik të vitit 1969, bendi The Beatles, lansuan këngën e tyre të famshme “Here Comes The Sun”. Kjo këngë arriti të klasifikohet në pozitat e para në shumë shtete të botës dhe është një nga këngët që e karakterizon grupin. – Në këtë datë të vitit 1984, këngëtari Prince, ishte në pozitën…

Details

Fitoni bileta FALAS, për në Cineplexx

Premierat dhe para-premierat botërore që zbarkojnë në Cineplexx, do të keni mundësi t’i shikoni, madje edhe FALAS. Cineplexx dhe Radio KFOR-i, po shpërblejnë dëgjuesit me bileta. Duke filluar nga data e sotme (06.07.21), e çdo të martë, në kuadër të emisionit ‘Cosmopolis’, që transmetohet nga ora 10:00, do të keni mundësi që të jeni njëri…

Details

Shtoni kujdesin ndaj lëkurës, gjatë stinës së verës

Sezoni veror është një ndër periudhat më të rëndësishme për përkujdesje ndaj lëkurës, kjo për shkak se është stina gjatë së cilës ekspozohemi më gjatë në rreze të diellit, i cili veç një nuance të errët që e duam të gjithë, mund t’i ‘falë’ lëkurës tonë edhe efekte të padëshiruara. Andaj, për të kuptuar se si…

Details

Sot festojmë ‘Ditën e Puthjeve’

Periudha e pandemisë ka qenë situatë e vështirë për gjithë botën. Përveç, izolimit në shtëpitë tona dhe adaptimit të jetës sonë në një normalitet të ri gjatë kësaj kohe, na kanë munguar edhe përqafimet e më të dashurve tanë, sidomos përqafimet e personave më të moshuar, për të cilët jemi kujdesur të gjithë. Sot, me…

Details