Veç të qenit gjuhë universale, muzika konsiderohet edhe terapi shumëdimensionale

“Aty ku fjalët nuk dëgjohen, flet muzika”, kjo është vetëm një nga mijëra thëniet që përkufizojnë atë që njihet edhe si gjuha universale- muzika. E veç një melodie që sjell motivim e disponim, muzika njeh edhe anën shëruese përmes terapisë muzikore. Prandaj, dita e sotme, 1 Marsi, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Terapisë Muzikore”.  Terapia…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 1 mars, të vitit 1961, këngëtari Elvis Presley, nënshkroi një marrëveshje pesë vjeçare me producentin Hal Wallis. Gjatë karrierës së tij, Presley realizoi 31 filma artistikë dhe dy filma dokumentarë. – Në këtë ditë, të vitit 1973, Pink Floyd lansuan albumin e tyre të tetë me radhë, të titulluar “The Dark Side of…

Details

Gjendja momentale me COVID-19

Komunikimi i përditshëm për COVID-19, çdo 24 orë, nga ana e Ministria e Shëndetësisë, tregon se fatmirësisht se numrat me të infektuar janë në ulje, krahasuar me javë e kaluara. Të dhënat e fundit tregojnë se gjatë 24 orëve, është shënuar 1 rast i vdekjes, 81 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19 si dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 shkurt të vitit 1976, albumi i Paul Simon ‘Still Crazy After All These Years’, u shpërblye me çmimin ‘Albumi i Vitit’ në ceremoninë e 18-të të çmimeve Grammy. Derisa ai pranoi çmimin në skenë, tha se duhet ta falenderoj këngëtarin Stevie Wonder që nuk ka publikuar album këtë vit. Në këtë datë në…

Details

Të rejat nga teknologjia

Kompania Globale e Transformimit Digjital ‘KIM+CARTA’, pritet të afrojë në familjen e madhe edhe një kompani nga Kosova. Kompania ka njoftuar që synon të blejë kompaninë kosovare të zhvillimit softuerik  ‘Frakton’, e bashkë me të edhe kompaninë ‘Melon’, nga Bullgaria. Po flasim për kompani të zhvillimit softuerik që kanë fokus zhvillimin e faqeve online, aplikacioneve…

Details

Me filma të shumtë nis edhe muaji mars

E ngjeshur me filma do të jetë edhe java e ardhshme, ku ju presin filma të llojllojshëm, të cilët i përkasin të gjitha zhanreve filmike. Radio KFOR-i, si rëndom ju njofton me titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘After the Pandemic’- Data e publikimit: 01 mars Filmi ‘The Pink Cloud’ – Data…

Details

Dita Botërore e OJQ-ve

Çdo vit me 27 Shkurt, bota shënon ‘Ditën e Organizatave Joqeveritare’, për të njohur punën e përditshme të njerëzve që qëndrojnë pas organizatave jo fitim prurëse. Për shënimin e kësaj dite dhe rreth rëndësisë së OJQ-ve, për Radio KFOR-in ka folur Drejtori i organizatës joqeveritare “Let’s Do It Kosova”, z. Luan Hasanaj: “Organizatat joqeveritare kanë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 27 shkurt të vitit 1980, Michael Jackson fitoi çmimin e parë Grammy, për performancën më të mirë në zhanrin R&B për këngën ‘Don’t Stop till You get Enough’. Në këtë datë në vitin 1999, Britney Spears po triumfonte nga fama me këngën e saj ‘Baby One More Time’, duke kryesuar toplistat britanike dhe amerikane.…

Details

Këto janë premierat e fundit në Radio K4

Radio KFOR-i po vazhdon të sjellë tek ju, këngët premierë nga tregu vendor dhe ai ndërkombëtar. Disa nga titujt e këngëve më të reja, ju sjellim në vijim: Tyga Ft. Doja Cat – Freaky Deaky Rosalia – Chicken Teriyak OneRepublic – West Coast Kygo Ft. DNCE – Dancing Feet Kehlani – Little Story Avril Lavigne…

Details