Disa thënie të bukura për tolerancën

Toleranca është e nevojshme në të gjitha sferat e jetës, në çdo nivel dhe në çdo fazë, sepse ajo luan një rol jetësor për të vendosur paqen dhe dashurinë, duke filluar që nga grupet më të vogla deri tek ato më të gjëra të shoqërisë. Radio KFOR-i, më poshtë lajmit ju sjell disa thënie të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 tetor të vitit 1958, këngëtari amerikan Buddy Holly regjistroi këngët e tij të fundit në Temple Studios në New York. Super hitet e tij si ‘Raining in my Heart’, ‘Moondreams’ dhe ‘It Dosnt Matter Anymore’, qëndruan për shumë javë në top listën amerikane. Në këtë datë në vitin 1965, Bill Black basisti i…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Statistikave’

‘Dita Botërore e Statistikave’ shënohet çdo vit me 20 tetor, si një përpjekje bashkëpunuese globale, e organizuar nën drejtimin e Komisionit të Statistikave të Kombeve të Bashkuara. Forumi Botëror i të Dhënave të Kombeve të Bashkuara synon të rrisë ndërgjegjësimin për rëndësinë e të dhënave të besueshme dhe autentike. Rëndësia e statistikave qëndron në atë…

Details

Maska, higjiena dhe distanca fizike, ju mbrojnë nga ‘CoViD-19’!

Shumë vende evropiane tanimë kanë shpallur valën e dytë të pandemisë ‘CoViD-19’, duke shënuar shifra rekorde të rasteve pozitive brenda 24 orëve. Në Kosovë, situata po vazhdon të jetë stabile dhe me shifra më të ulëta të të prekurve me koronavirus. Megjithatë, specialistët shëndetësorë, sot më shumë se kurrë, apelojnë në respektim të masave mbrojtëse,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 20 tetor të vitit 1964, ‘The Rolling Stones’, performuan në koncertin e tyre të parë live në Francë, kur u shfaqën në sallën koncertale ‘Paris Olympia’.   Ndërsa në këtë datë të vitit 1973, ‘The Rolling Stones’, rrëmbyern vendin e parë në tabelën e këngëve më të mira amerikane, me këngën ‘Angie, këngë kjo…

Details

Sot fillon “PriFest Online”, edicioni i 12-të me radhë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit ‘PriFest Online’, do të hapet sot (19.10.20), në orën 15.30, me një paraqitje të drejtpërdrejtë “livestream”, ku drejtuesit e festivalit dhe të ftuarit specialë, partnerë dhe sponsorë të festivalit do të kenë një fjalim përshëndetës, që do t’i paraprijë hapjes së platformës së filmit,  për të shënuar kështu edicionin e 12-të…

Details

Puna, përkushtimi dhe qëllimet, janë garantues të suksesit në jetë

Mënyra se si mendojmë dhe vlerësojmë veten, përcakton shumicën e gjërave në jetën tonë. Suksesi në punë, shkollë dhe fusha të tjera bazohet në përkushtim, besim dhe punë. Lira Blakaj nga Prishtina pa dyshim që është sinonim i punës dhe përkushtimit drejt suksesit. Ajo ka arritur të përfundoj studimet në nivelin Master, në universitetin prestigjioz…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 19 tetor të vitit 1973, David Bowie publikoi albumin e shtatë ‘Pin Ups’. Albumi përmbante në kopertinën kryesore, supermodelen Twiggy, ndërsa ishte koleksion i versioneve të këngëve nga artistët më të pëlqyer të Bowie si:Pink Floyd, The Pretty Things, The Who, The Yardbirds dhe The Kinks.   Në këtë datë të vitit 1967, kolona…

Details