Kufjet ‘SONY Wireless’ po i presin fituesit fatlum

Radio KFOR-i dhe Revista 4You po e vazhdojnë lojën shpërblyese, ku çdo muaj dhurojmë kufje ‘Wireless SONY’. Kësaj radhe fituesit fatlum do të përcaktohen drejtpërdrejtë në emisionet e Radio KFOR-it. Me datën 18 maj, dëgjuesit do të kenë mundësi që përmes telefonatave në emisione, të bëhen pjesë e kësaj loje shpërblyese. Nëse na ndiqni dhe…

Details

Infermierët, heronjtë e mantelit të bardhë

“Infermierët: një zë për të udhëhequr – Investoni në infermieri dhe respektoni të drejtat për sigurimin e shëndetit global”, me këtë moto sot, me 12 maj, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Infermierëve’, për të nderuar komunitetin e miliona infermierëve në botë, të cilët me punën e tyre të përditshme shpëtojnë jetë. 12 maji, ka një rëndësi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 12 maj, të vitit 1984, kënga e famshme këngëtarit, Lionel Richie e titulluar ‘Hello’, arriti në krye të top listave të këngëve më të mira në SHBA dhe Britani të Madhe. – Në po këtë datë, të vitit 1967, u publikua albumi i parë i këngëtarit të ndjerë, Jimi Hendrix, i titulluar…

Details

Përfitimet nga ecja në natyrë

Të qëndroni në formë mund të jetë sfiduese, por është diçka që të gjithë duhet ta bëjmë për të ruajtur shëndetin tonë. Ekspertët e shëndetit thonë se vetëm pak aktivitet fizik siç është ecja, sjell jo pak përfitime shëndetësore, e kjo është e vërtetuar shkencërisht. Edhe Radio KFOR-i, ka filluar muajin maj 2022, me kampanjën…

Details

Filloi ‘Java e Sigurisë Rrugore’

E organizuar nga Kombet e Bashkuara, nën moton ‘Heronjtë e Sigurisë Rrugore’, nga data 9 deri më 15 maj, organizohet ‘Java e Sigurisë Rrugore’. Përgjatë kësaj jave u bëhet thirrje politik bërësve, që të veprojnë për rrugë me shpejtësi më të ulët nëpër qytete në mbarë botën, për të kufizuar shpejtësinë në 30 km/h, në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, 11 maj, të vitit 1981, këngëtari Bob Marley, humbi betejën me kancerin, në moshën 36 vjeçare. Ai njihet si ikonë botërore e zhanrit muzikor reggae. – Në po të njëjtën datë, të vitit 1991, dyshja suedeze, Roxette, u radhitën në pozitën e parë në SHBA me këngën e tyre ‘Joyride’.…

Details

Ladies Night në Cineplexx me një super film e plot shpërblime

Merre shoqen, kolegen apo motrën dhe shko këtë të enjte nga ora 18:15, në Kinematë Cineplexx në Prishtinë apo Prizren, ku ju pret filmi i jashtëzakonshëm, ’Luaneshat e Kodrës’, i cili po vlerësohet nëpër shumë festivale prestigjioze nëpër botë, fitues i çmimit “The Heart of Sarajevo Film Festival” dhe i nominuar në Cannes. Gjatë ‘’Ladies…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Lupusit’

Imagjinoni të jetoni një jetë ku rrezet e diellit bëhen shqetësuese, skuqjet mbulojnë trupin tuaj, lodhja bëhet rend i ditës dhe problemet me nyjet janë gjithmonë prezente. Këto janë vetëm disa nga situatat problematike që kalojnë pacientët me lupus. Është shqetësues fakti se shumë pak njerëz e dinë që sëmundja e lupusit ekziston. Ata mund…

Details

Të dhënat e fundit për COVID-19

Duke u bazuar në raportin e profesionistëve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, njoftohet se përgjatë 24 orëve të fundit, 2 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, dhe fatmirësisht nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Kurse sa i përket vaksinimit, përgjatë 24 orëve të fundit janë dhënë 32 doza të vaksinës…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 10 maj, të vitit 1969, rock bendi Led Zeppelin, arritën që të klasifikohen në vendin e parë, në tabelën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi i tyre me emrin ‘Led Zeppelin’ ishte incizuar për 36 orë dhe tani konsiderohet si një nga debutimet më të rëndësishme…

Details