Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 shtator, të vitit 1946, kishte lindur këngëtari, producenti dhe njëherit vokalisti i bendit të famshëm ‘Queen’, Freddie Mercury, në ishullin Zanzibar, në  Afrikë. Freddie Mercury konsiderohet si një nga artistët më të famshëm të të gjitha kohërave. Kënga e tij si pjesë e grupit Queen, e titulluar “Bohemian Rhapsody”, është pjesë e…

Details

Kujdesi ndaj kafshëve shtëpiake përgjatë pandemisë ‘CoViD-19’

Mbajtja e kafshëve shtëpiake aktive dhe të shëndetshme përgjatë periudhës së pandemisë ‘CoViD-19’, është një shqetësim i madh për të gjithë ata që mbajnë kafshë shtëpiake. Ashtu sikurse njerëzit edhe kafshët shtëpiake mund të përjetojnë stres mendor dhe fizik gjatë kohërave të vështira. Por, se a bartet virusi ‘CoViD-19’ nga kafshët tek njerëzit apo anasjelltas,…

Details

Anulohet ‘Festivali i Rrushit – Hardh Fest’

Për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘Covid-19’, është anuluar “Festivali i Rrushit – Hardh Fest”, i cili planifikohej të mbahej nga data e sotme deri më 7 shtator, në Rahovec. Në një njoftim për media, ekipi i këtij Festivali ka bërë të ditur se janë njoftuar nga Policia e Kosovës, se bazuar në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 4 shtator, feston ditëlindjen këngëtarja, kantautorja dhe njëherit aktorja e famshme Beyonce, e lindur në vitin 1981, në Texas të SHBA. Gjatë karrierës së saj, ajo ka shitur rreth 100 milion albume si solo artiste dhe 60 milion kopje albumesh me grupin Destiny’s Child. Ajo po ashtu ka fituar 22 çmime Grammy…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – A e keni ditur se në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në vitin 1980, një ekonomist i zoti, fitoi jackpot-in 14 herë. Ai llogariti kohën e përshtatshme si dhe mundësitë më të mira për kombinimin e numrave…

Details

Këto do të jenë çmimet e parkingjeve në Prishtinë

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Prishtina Parking”, Liridon Restelica, ka bërë të ditur se shumat prej 1 euro dhe 50 cent, do të jenë çmimet e reja të parkingjeve në Prishtinë. Përveç çmimeve, Restelica, ka bërë të ditura edhe detaje tjera sa i përket parkingjeve në kryeqytet:  “Në zonën qendër parkingu tek kafet e vogla do…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 shtator, të vitit 2006, dueti Justin Timberlake dhe Timbaland, ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e tyre ‘SexyBack’. Me këtë këngë ata fituan edhe çmimin ‘Grammy’, për ‘Vallëzimin më të Mirë’, në vitin 2007. – Në këtë datë, të vitit 2008, këngëtari…

Details