Fakte interesante në Radio KFOR

Me rreth 200 shtete dhe më shumë se 7.8 miliardë njerëz, bota është e mbushur me vende dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. – A e keni ditur se çdo vit me mijëra letra shkruhen nga fëmijët për Babadimrin, por jo të gjitha letrat e shkruara marrin përgjigje, prandaj punonjësit e Zyrës Postare Kanadeze krijuan…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 janar të vitit 1979, rock bendi Rush u emëruan ambasadaorë zyrtarë të kësaj muzike nga qeveria kanadeze. Në këtë datë të vitit 2006, The Strokes ishin në pozitën e parë në top listën britaneze me albumin e tyre ‘First Impressions of Earth’. Ky ishte albumi i tyre i tretë i publikuar. Në po…

Details

Skivi: Respektoni masat anti-CoViD, mbroni shëndetin e secilit

Reperi Visar Shala, i cili në skenë njihet me emrin artistik Skivi, përmes Radio KFOR-it u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të vazhdojnë me respektimin e masave anti-CoViD, në mënyrë që të mbrojmë shëndetin e secilit. Ai ka thënë se është koha të jemi të durueshëm, në mënyrë që së shpejti të gëzojmë ngjarje…

Details

Përmbyllen garat ndërkombëtare të skiatorëve në kërcimore

Gjatë pushimeve të Vitit të Ri, në qendër të vëmendjes së sportdashësve ishin  disiplinat e preferuara dimërore ndërkombëtare, siç është kërcimi me ski. Për herë të 69-të me radhë, kërcyesit më të mirë të skive kanë garuar për titullin prestigjioz në kërcimore. Nga Oberstdorf, përmes Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck dhe në Bischofshofen, të panumërta do të jenë…

Details

Me gjithë trendin e rënies së të prekurve me CoViD-19, apelohet për kujdes të shtuar

Shifrat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) tregojnë se javëve të fundit, Kosova ka shënuar rënie të të prekurve me ‘CoViD-19’. Infektologu, Dr. Arben Vishaj, për Radio KFOR-in ka bërë të ditur se edhe në Klinikën Infektive vërehet një rënie e frekuencës së pacientëve që janë të shtrirë dhe kërkojnë shërbime mjekësore,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 janar të vitit 1980, Pink Floyd lansuan pjesën e dytë të këngës ​​’Another Brick In The Wall’ në Amerikë. Kënga arriti majat e top listave në Amerikë, Mbretërinë e Bsahkuar dhe shumë vende të tjera, përfshirë Australinë, Gjermaninë dhe Italinë. Në këtë datë në vitin 1972, David Bowie  lansoi këngën ‘Changes’  në Mbretërinë…

Details

Besimtarët ortodoks në mbarë botën festojnë lindjen e Krishtit

Si në të gjitha festat e shënuara së fundmi edhe besimtarët ortodoks festën e lindjes së Krishtit e festojnë me masa kufizuese, për të frenuar përhapjen e virusit ‘CoViD-19’. Sipas kalendarit Julian, sonte pas mesnatës, në tempujt kishtarë të Kishës Ortodokse, në mbarë botën festohet lindja e Jezu Krishtit. Kjo festë është gjenezë e të…

Details

Librat që duhet lexuar gjatë këtij viti

Rëndësia e librit në jetën tonë është e shumëfishtë. Përveç zhvillimit të imagjinatës dhe njohurive të përgjithshme, libri e mban mendjen aktive dhe na ofron mundësi të njohim ngjarje e histori të ndryshme nga e gjithë bota vetëm duke lexuar. Për të mësuar se cilët janë titujt më të rinj të cilët kanë arritur edhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 janar të vitit 1962, Elvis Presley publikoi albumin e tij të tretë ‘Blue Hawaii’, që ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, duke qëndruar gjithsej 18 javë në këtë pozitë. Në këtë datë të vitit 1990, Phil Collins ishtë për tre javë në pozitën e parë…

Details