Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Në këtë datë, të vitit 1984, u publikua albumi i dytë i grupit Metallica, i titulluar “Ride the Lightning”. – Në këtë datë, por të vitit 1985, kënga e Paul Young, e titulluar “Everytime You Go Away”, zuri vendin e parë në top listat muzikore, të këngëve më të dëgjuara në Billboard, në SHBA.…

Details

Interesim i jashtëzakonshëm në Gjilan

Ishte paralajmëruar se biletat do të shiteshin nga ora 12:00, por interesimi i jashtëzakonshëm për këtë ndeshje ka bërë që biletaria të hapet nga ora 08:00 e mëngjesit. Drita njihet si skuadër me tifozë të ‘çmendur’ të cilët asnjëherë në asnjë udhëtim nuk e kanë lënë vetëm, madje edhe në Finlandë dhe në Antwerp ishin…

Details

Korrikun e përcjellim me muzikë, ngjyra dhe argëtim

Muaji korrik ka qenë i mbushur me festivale, organizime dhe aktivitete kulturore. Krahas ‘Manifesta 14’, ‘Ramë Lahaj International Opera Festival’ dhe ‘Prishtina Gastronomy Festival’, gjatë këtyre ditëve do të mund të ndiqni edhe ngjarje të tjera kulturore dhe jo vetëm. Me datën 29 korrik, tek rruga B në Prishtinë, nën slloganin ‘Truth is Light’ fillojnë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 27 korrik, të vitit 1985, këngëtari britanik Paul Young, zuri vendin e parë, në tabelën e këngëve më të dëgjuara amerikane me versionin e tij të këngës së Daryl Hall,  ‘Every Time You Go Away’. – Në këtë datë, por të vitit 1987, kënga “Never Gonna Give You Up”, e Rick Astley zuri…

Details

Vend i lirë pune në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në Film City

Shtabi i Përgjithshëm i KFOR-it, departamenti i Ekipit Monitorues Ndërlidhës të NATO-s (NALT), ka hapur një vend të lirë pune, për pozitën Asistent program. Kjo pozitë është një post i punësimit civil lokal LCH-5. Kërkesat thelbësore rreth arsimit, përvojës dhe aftësive janë: -Diplomë e kolegjit në marrëdhënie ndërkombëtare, administratë publike, drejtësi, shkenca politike, shkenca sociale,…

Details

Po i numërojmë ditët për ‘’Sunnyhill Festival’’

Na ndajnë vetëm edhe 9 ditë nga fillimi i festivalit të shumëpritur ‘’Sunnyhill Festival’’, i cili siç kishte premtuar, pritet të jetë i zjarrtë, me pjesëmarrjen e yjeve të mëdhenj të muzikës botërore e vendore. Me 04 gusht, kur edhe do të bëhet hapja e këtij festivali, pritet të performojnë: kryefjala e kësaj ngjarjeje muzikore,…

Details

Koktejet e verës që nuk bën pa i provuar

Stina e verës, përveç që sjell temperaturat e larta, sjell edhe nevojën për t’u hidratuar. Uji pa dyshim mbetet një nga pijet më hidratuese gjatë verës, por koktejet freskuese me shije të pemëve dhe alkoolit, po ashtu, na ndihmojnë që ditët e gjata të verës t’i kemi edhe më të mira. Rreth pijeve dhe koktejeve…

Details

Policia e Kosovës edhe më tutje apelon për kujdes në trafik

Policia e Kosovës, me njësitet e saj, në të gjitha rrugët e vendit, po realizon kontrolle intensive, me qëllim të menaxhimit të trafikut dhe parandalimit të aksidenteve rrugore. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, përmes Radio KFOR-it,  apelon për kujdes të shtuar: “Respektoni shenjat e trafikut rrugor, shmangni tejkalimet e rrezikshme, mos i përdorni…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më datën 26 korrik, të vitit 1968, grupi The  Jackson 5, nënshkruan një kontratë njëvjeçare me Motown Records. Ata bënë histori në vitin 1970, ku katër këngët e tyre të para, arritën të listohen në vendin e parë në tabelat muzikore të Billboard Hot 100, me këngët ‘I Want You Back’, ‘ABC’, ‘The Love…

Details