Urime Dita Universale e Fëmijëve!

Dita Universale e Fëmijëve e Kombeve të Bashkuara, u themelua në vitin 1954 dhe çdo vit festohet më 20 nëntor, për të promovuar bashkimin ndërkombëtar, ndërgjegjësimin e fëmijëve në mbarë botën dhe përmirësimin e mirëqenies së fëmijëve. Kjo ditë mëton ti ofrojë secilit prej nesh frymëzim për të mbrojtur, promovuar dhe kremtuar të drejtat e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 20 nëntor në vitin 1991, ‘The Rolling Stones’ njoftoi se kishin nënshkruar një marrëveshje 20 milion dollarëshe me Virgin Records, për të publikuar tre albume gjatë gjashtë viteve të ardhshme. Në vitin 2001 shtëpia në të cilën kishte jetuar Madona kur ishte fëmijë u shit në një ankand për vetëm 12 minuta për 400…

Details

Këngët premierë që mund ti dëgjoni në Radio KFOR

Edhe muaji nëntor, që po e lëmë pas, ka qenë i mbushur me muzikë të mirë, me bashkëpunime befasuese dhe këngë që kanë thyer rekorde në platformat më të mëdha muzikore, siç ishin yjet Adele, Ed Sheeran, etj. Radio KFOR-i vazhdon t’ju sjellë premierë, këngët më të fundit, të publikuara nga artistë të njohur ndërkombëtar,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Burrave’

Krahas kontributit të jashtëzakonshëm të vajzave/grave, në shumë aspekte të jetës, kontribut të madh në shoqërinë tonë kanë edhe djemtë/burrat, prandaj data e sotme, 19 nëntor, kremtohet pikërisht për të njohur dhe festuar arritjet kulturore, politike dhe socio-ekonomike të tyre. Kjo ditë vë në pah arritjet e djemve dhe burrave, veçanërisht në vendin e tyre,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë ditë të vitit 1988, Bon Jovi qëndroi për dy javë në pozitën e parë në top listën e këngëve më të mira në Amerikë me albumin e tyre ‘Bad Medicine’, i cili u bë i famshëm edhe ​​ në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 2000, LeAnn Rimes fitoi vëmendjen e publikut në Mbretërinë…

Details

Pesha e fjalëve të filozofëve të mëdhenj, si Plato dhe Marcus Aurelius, edhe në ditët e sotme

Çdo vit, të enjten e tretë të muajit nëntor, pikërisht sot (18.11.21), festohet ‘Dita Botërore e Filozofisë’. Kjo ditë promovon një shkëmbim akademik të filozofisë, për zhvillimin e mendimit njerëzor. Fjala Filozofi, rrjedh nga fjalët greke, ‘philo’ që do të thotë dashuri dhe ‘sophos’ që do të thotë urtësi. Prandaj, të jesh filozof do të…

Details

Printerët 3D, inovacioni dhe e ardhmja teknologjike

Zbulimet dhe zhvillimet teknologjike, vazhdojnë të pasurojnë botën me inovacione dhe mënyra të reja të punës, duke pasuruar dhe ndryshuar mënyrën tradicionale të jetës. Printerët 3D, janë disa nga zhvillimet e reja në këtë fushë dhe ky lloj printimi është një proces i krijimit të objekteve tredimensionale nga një skedar (file) digjital. Krijimi i një…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 18 nëntor të vitit 1993, grupi Nirvana regjistroi një sesion të vecantë të këngëve të tyre në MTV në New York. Nirvana po ashtu këndoi  një listë të këngëve nga materiale kryesisht më pak të njohura dhe versione të këngëve të këngëtarëve tjerë. Ky album fitoi ‘Grammy’ për albumin më të mirë të muzikës…

Details

Procesi arsimor në Kosovë po vazhdon të zhvillohet në mënyrë të rregullt

Situata e qetë me pandeminë në Kosovë, ka krijuar kushte të përmirësimit të vazhdueshëm të aplikimit të skenarit të rikthimit me prani fizike në procesin arsimor. Kështu kanë thënë për Radio KFOR-in nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionet (MAShTI), në një përgjigje me shkrim, teksa kanë cituan Zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe…

Details