Numër i lartë i tiketave të shqiptuara në trafik, nga Policia e Kosovës

Policia e Kosovës po vazhdon të ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion, me qëllim parandalimin e aksidenteve. Policia do të vazhdojnë me aktivitete të shtuara dhe apelojnë tek shoferët që të bëjnë kujdes gjatë ngasjes së veturave. Më poshtë gjeni tabelën me statistikat e aksidenteve dhe tiketave të shqiptuara…

Details

Sot vlerësohet puna e farmacistëve!

Sot, më 25 shtator, në të gjithë globin shënohet ‘Dita Botërore e Farmacistëve’. Kjo ditë shënohet për të nderuar dhe vlerësuar punën e jashtëzakonshme të mbi katër milion farmacistëve, të cilët kujdesen për shëndetin e njerëzve. Profesioni i farmacistit është i shumë i rëndësishëm, sidomos në këto kohë. Ata janë përgjegjës për të siguruar që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 shtator, të vitit 1998, Dolly Parton publikoi albumin ‘Hungry Again’. – Në këtë datë, të vitit 1983, ka lindur aktori dhe DJ amerikan, Childish Gambino,  emri i vërtetë i të cilit është Donald Glove. Në vitin 2018, ai mbante pozitën e parë të top listave muzikore amerikane, me këngën ‘This Is America’.…

Details

Lumenjtë, thesar i çmuar i planetit tonë

Duke parë nevojën e madhe të ndërgjegjësimit për kujdesin më të mirë të burimeve tona ujore, në vitin 2005, Kombet e Bashkuara vendosën që në të dielën e katërt të muajit shtator, të shënojnë “Ditën Botërore të Lumenjve”. Kjo është një ngjarje e përvitshme që i dedikohet eksplorimit, kujdesit dhe ndërgjegjësimit të rëndësisë së lumenjve…

Details

Të rejat javore në teknologji…

Përmbledhjen e të rejave nga fusha e teknologjisë, këtë javë e fillojmë me implantet e trurit tek njerëzit Neuralink, që pritet të nisë testet e para. Miliarderi amerikan Elon Musk, ka filluar të rekrutojë njerëz për provën e parë për të nisur vendosjen e çipave në trurin e njeriut. Sipas kompanisë, qëllimi i këtij eksperimenti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 shtator, të vitit 2012, folk/rock bendi britanez, Mumford & Sons lansuan albumin e tyre të dytë të incizuar në studio, të cilin e emërtuan ‘Babel’. Albumi u klasifikua në vendin e parë në Britani, mirëpo edhe në ‘Billboard 200’, në SHBA. – Me 24 shtator, të vitit 1991, bendi i famshëm Nirvana,…

Details

Rëndësia e gjuhës së shenjave

Sipas Federatës Botërore të të Shurdhërve, në mbarë botën rreth 72 milionë njerëz i përkasin këtij komuniteti, ndërsa 80 për qind e tyre jetojnë në vendet e zhvilluara. Kolektivisht, ata përdorin më shumë se 300 gjuhë të ndryshme të shenjave. Data e sotme, 23 shtator, shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës së Shenjave’, si një mundësi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 shator, të vitit 1980, Bob Marley, mbajti koncertin e tij të fundit në Pittsburgh, bashkë me bendin e tij The Wailers, ku performuan mbi 20 këngë. Bob Marley ndërroi jetë, në vitin 1981. – Në këtë datë, të vitit 2008, bendi i famshëm ‘Guns N’ Roses’, u certifikuan me vlerësimin multi-platinum, për…

Details

Erdhi vjeshta!

Pas një vere të nxehtë, nga sot ditët e netët nisin të freskohen, të cilat na përgatisin për stinën e vjeshtës, e cila nis nesër (23 shtator) dhe zgjatë 89 ditë, deri në 3 minuta pas mesnatës së 22 dhjetorit, kur edhe fillon stina e dimrit. Vjeshta fillon në momentin kur Dielli, në rrugëtimin e…

Details