Bibliotekat, institucione edukuese dhe inspiruese

Biblioteka është institucion kulturor që edukon, informon, mirëmban dhe ruan mijëra tituj, me qëllim që t’i vë në dispozicion të njerëzve, për ti lexuar, hulumtuar dhe studiuar tituj të shumtë. Përfitimet e të shkuarit në bibliotekë janë të shumëfishta, pasi që ato ndihmojnë në ndërtimin dhe zhvillimin tonë profesional e intelektual. Kosova ka mbi 35…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 shkurt, të vitit 1945, ka lindur këngëtari Bob Marley. Albumi i tij ‘Best Of ’, kaloi 330 javë në top listën e këngëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar. Marley pas një sëmundje të rëndë ndërroi jetë, më 11 maj, të vitit 1981. – Me 6 shkurt, të vitit 2005, këngëtari…

Details

Edhe për Nutella, ka ditë botërore

‘Dita Botërore e Nutella-s’ u themelua më 5 shkurt, të vitit 2007, nga Sara Rosso, një blogere amerikane dhe entuziaste për Nutella. Znj. Rosso e donte aq shumë shijen e Nutellës, sa që mendoi se ky krem i ëmbël meritonte një ditë botërore, një ide që të gjithë fansat e Nutellës e pëlqyen shumë dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 shkurt, të vitit 1998, Elton John dhe Stevie Wonder performuan në Shtëpinë e Bardhë për Presidentin e Amerikan, që në atë kohë ishte Bill Clinton. – Në këtë datë, të vitit 2008, Lenny Kravitz publikoi albumin e tij të tetë me radhë, të titulluar ‘It Is Time For A Love Revolution’, që…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore, e fillojmë me të rejat nga kompania Apple. Gjiganti teknologjik duket se është duke punuar në një version tjetër të iPad-it të saj, i cili pritet të del në treg në vitin 2024. Analisti Ming-Chi Kuo ka thënë, javën që po e lëmë pas, se “një dizajn krejtësisht i ri i iPad-it të…

Details

Paqja nuk mund të mbahet me forcë, ajo mund të arrihet vetëm me mirëkuptim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 21 dhjetor, të vitit 2020, ka shpallur datën e sotme 4 shkurt ‘Ditë Ndërkombëtare të Vëllazërisë Njerëzore’. Një nga qëllimet e shënimit të kësaj dite, është arritja e bashkëpunimit ndërkombëtar në zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare, duke përfshirë promovimin dhe inkurajimin e respektimit të të drejtave të njeriut…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 shkurt, të vitit 1939, këngëtari i famshëm Frank Sinatra u martua me Nancy Barbato, në një ceremony private në New Jersey. Ata kishin tre fëmijë Nancy, Franc Jr dhe Tina Sinatra. Çifti u ndanë në vitin 1951. – Në vitin 2012, pikërisht me 4 shkurt, këngëtarja Adele, ishte një nga këngëtaret më…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Java e parë e muajit shkurt, ishte mjaft e pasur me premiera muzikore, si nga repertoari ndërkombëtar ashtu edhe nga ai vendor. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Yll Limani – Ulu Mc Kresha & Lyrical Son Ft. Dafina Zeqiri – Süße Ella Mai…

Details

Kampanjën e kinematografisë në Radio KFOR, e hapim me regjisorin, Kushtrim Koliqi

Në kuadër të kampanjës së kinematografisë, që ka filluar në Radio KFOR, që i dedikohet kinematografisë, i ftuar ishte regjisori, Kushtrim Koliqi. Në një bisedë me gazetaren/moderatoren Trendelina Duli, z. Koliqi për dëgjuesit e Radio KFOR-it, ndau rrugëtimin e tij profesional si regjisor, duke treguar edhe fillimet e tij drejt këtij rrugëtimi: “Ka shumë faktorë…

Details