KFOR-i në mbështetje të kauzave humanitare

Një numër i madh personash kanë marrë pjesë në ngjarjen e përvitshme “Vrapo Babadimër”, e cila organizohet nga z. Jusuf Islami, çdo dhjetor në Prishtinë. Qëllimi kryesor i kësaj ngjarjeje është mbledhja e donacioneve për t’i ndihmuar familjet e varfra në Kosovë, me rastin e festave të fund vitit. Mirëpo edhe këtë vit, kësaj kauze…

Details

Situata me COVD-19, në Kosovë nën kontroll dhe e menaxhueshme

Vendi ynë ende po vazhdon të përballet me pandeminë COVID-19 dhe për fat të mirë, kohëve të fundit në Kosovë kemi pasur një situatë të menaxhuar mjaft mirë nga autoritetet shëndetësore. Nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, informohet se në 24 orët e fundit nga 1.443 testime, 3 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, ndërsa për…

Details

Fund viti me ngjarje të shumta kulturore

Derisa po shkojmë drejt një Viti të Ri, ngjarjet kulturore në vendin tonë sapo vijnë e po shtohen. Aktivitete të shumta kulturore mund të ndiqni në këto ditë të ftohta të dhjetorit. Me datë 23 dhjetor nga ora 20:00 Baleti Kombëtar i Kosovës jep shfaqjen “Pushimi i Kalorësve”, me Koreografi të Natalia Osipova. Në Kino…

Details

Ushqimet e shijshme gjatë festave të fund vitit

Kur vijnë festat e fund vitit, emocionohemi të gjithë dhe sigurisht janë fëmijët ata që më së shumti ju gëzohen dhuratave, mirëpo edhe ushqimeve festive që shërbehen në tryezat tona gjatë këtyre ditëve. Gjatë shënimit të festave, siç e do tradita pjatat i mbushim me ushqime të ndryshme, mirëpo janë disa nga ushqimet që nuk…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor’

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara vlerëson solidaritetin si “Një nga vlerat themelore dhe universale”, e cila përcakton marrëdhëniet midis popujve dhe vendeve anembanë globit, prandaj në vitin 2005, vendosi që datën e sotme, 20 dhjetor ta shpall si ‘Ditë Ndërkombëtare të Solidaritetit Njerëzor’. ‘Dita e Solidaritetit Njerëzor’ inkurajon nisma dhe plane të reja…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 20 dhjetor, të vitit 1969, bendi The Rolling Stones, arritën në pozitën e parë me albumin e tyre të dhjetë me radhë, të titulluar ‘Let it Bleed’. Ky ishte edhe albumi i tyre i fundit, i realizuar me kitaristin, Brian Jones, pasi që ai vdiq atë vit, 1969. Sot feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja…

Details

Hitet më të dëgjuara në Radio K4

E dimë që Radio zë vendin e parë, si burim numër një në promovimin e këngëve, mirëpo është pikërisht Radio, ajo e cila e bën një këngë, hit. Në Kosovë është Radio KFOR-i , i cili përgjatë 24 orëve program, sjell hitet me të reja vendore dhe ndërkombëtare. Për këtë javë, Radio KFOR-i ju njofton…

Details

Të rejat javore në teknologji

Megjithëse prezantimi i telefonit të ri nga kompania Apple, do të bëhet në shtator të vitit 2022, qysh tani mediat botërore teknologjike kanë filluar të shpalosin specifika që mund t’i ketë modeli ‘iPhone 14 Pro’. Telefoni në fjalë nga Apple, pritet që të jetë i pari me një kamerë kryesore 48 mega piksel. Informacioni vjen…

Details