Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 7 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja e famshm, Toni Braxton, e lindur në vitin 1967 në Maryland të Amerikës. Braxton ka shitur mbi 60 milion albume në gjithë botën dhe është një nga artistet më të famshme në historinë e muzikës R&B. Në vitin 1996, kënga e saj ‘Un Break My Heart’, mbante…

Details

Radio KFOR-i në përkrahje të artistëve të rinj

Nuk ka asgjë më emocionuese sesa të shihni një grup artistësh duke interpretuar live, e për performancën e tyre më pas flasin të gjithë. Mirëpo, të pakta ishin paraqitjet e artistëve live, në këto dy vitet e fundit (2020-2021), e kjo për shkak të pandemisë së shkaktuar nga virusi CoViD-19. Shumë të vështirë depërtimin në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 tetor, të vitit 1973, këngëtarja Cher, qëndroi për dy javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e saj ‘Half-Breed’. – Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtari David Bowie, për herë të gjashtë arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira në Angli,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Mësuesve’

Sot, në ‘Ditën Botërore të Mësuesve’, njihen shërbimet dhe kontributet e mësuesve në arsim si dhe vlerësohet roli dhe rëndësia e tyre, për zhvillimin e nxënësve dhe të gjithë shoqërisë. Për shënimin e kësaj dite, për Radio KFOR-in ka folur arsimtarja në Shkollën Profesionale “Ismail Dumoshi”, Shqipe Gashi – Rama: “Ka qenë padyshim një vit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 tetor, të vitit 2002, këngëtarja Kelly Clarkson, me këngën “A Moment Like This”, arriti që për një ditë, të pozicionohet në vendin e parë në top listën amerikane ‘Billboard’, nga pozita e 52-të që mbante në këtë top listë, duke arritur të thyej rekord muzikor. Një situatë e njëjtë kishte ndodhur me…

Details

Sot fillon konferenca ‘Rinia dhe Gratë për Paqen’

Sot (4 tetor) fillon konferenca ‘Rinia dhe Gratë për Paqen”, organizuar nga ‘Akademia për Dialog’. Zonja Jasemine Kamberi dhe zonja Katarina Cukoviq (Cuković), nga Misioni i OSBE -së në Kosovë, thonë se qëllimi kryesor i organizimit të këtij forumi është që të mblidhen së bashku 30 gra dhe të rinj, në mënyrë që të zgjerojnë…

Details

“Java Botërore e Hapësirës”, frymëzim për të rinjtë që të përfshihen në sektorin hapësinor

Nga data e sotme, 4 tetor, fillon shënimi i “Javës Botërore të Hapësirës” përgjatë të cilës mbahen qindra aktivitete të sektorit të hapësirës. Për të kuptuar qëllimin dhe rëndësinë e shënimit të kësaj jave, Radio KFOR-i ka intervistuar Kryetarin e Klubit Astronomy Outreach of Kosovo, njëherit profesorin e fizikës dhe astronomisë, z. Mialim Rushiti: “Pjesa…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 tetor, të vitit 1975, bendi Pink Floyd, arritën në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre ‘Wish You Were Here’. Në këtë album, ata publikuan një këngë që i kushtohej ish anëtarit të këtij bendi, Syd Barrett. Kënga ‘Shine On You Crazy Diamond’,…

Details