Vazhdon vaksinimi kundër COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë vazhdon tu bëjë thirrje qytetarëve të vendit që të aplikojnë për marrjen e vaksinës përmes platformës elektronike eKosova, https://ekosova.rks-gov.net/Video/Hn2SJJlZppë  për tu vaksinuar kundër COVID-19.  Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, MSH njofton se në 24 orët e fundit janë dhënë 1.110 doza të vaksinës kundër COVID-19, përderisa…

Details

Mësohen gjysmëfinalet e Euro 2020

Gjatë fundjavës janë zhvilluar dy çerekfinalet e fundit të Euro 2020, ku janë mësuar emrat e gjysmëfinalistëve. Danimarka ka mposhtur Çekinë me rezultat 2-1, ndërsa Anglia mposhti Ukrainën thellë 4-0 duke kaluar të dyja në gjysmëfinale të Euro 2020. Këto dy kombëtare i bashkohen dy kombëtareve tjera të njohura, Italisë dhe Spanjes. Gjysmëfinalja e parë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 korrik të vitit 2008, kënga ‘I Kissed a Girl’, interpretuar nga këngëtarja britanike Katy Perry, ishte për 7 javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. – Në këtë datë të vitit 2009, këngëtari Michael Jackson, arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira, në Mbretërinë…

Details

Dizajnin grafik të 200 vjetorit të prestigjiozes ‘The Guardian’ e krijon kosovarja Hana Arapi

Të rinjtë kosovarë, po dëshmohen çdo ditë e më shumë kudo në botë për talentet e tyre. Gazeta prestigjioze britanike, “The Guardian”, ka përzgjedhur kosovaren Hana Arapin, për të bërë dizajnin grafik në shënimin e 200-vjetorit të kësaj gazete. Në një intervistë për Radio KFOR-in, bashkëthemeluesja e kompanisë ‘’Amam Studio’’, Hana Arapi tregoi rrugëtimin se…

Details

Premierat filmike të javës së ardhshme

Juve që ju pëlqejnë filmat, Radio KFOR-i ju mbanë të përditësuar me premierat më të reja filmike, që do të shfaqen në ditët e ardhshme të muajit korrik:   Filmi ‘Black Widow’ – Data e publikimit: 09 korrik Filmi ‘How I Became a Superhero’ – Data e publikimit: 09 korrik Filmi ‘Meander’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 4 korrik, feston ditëlindjen reperi dhe producenti amerikan, Post Malone, i lindur në vitin 1995. Albumi i tij ‘Beerbongs & Bentleys’, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë në vitin 2018, ndërsa albumi i tij i parë ‘Stoney’, theu rekordin e Michael Jackson, për kohën e kaluar…

Details

“Dita Ndërkombëtare e Kooperativave” thirrje për ndërtimin e një të ardhme më të mirë

‘Rindërtoni më mirë të bashkuar’ (Rebuild better together), kjo është tema me të cilën shënohet sivjet, 3 korriku, “Dita Ndërkombëtare e Kooperativave”. Pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, ka sjell shumë dëme në të gjitha sferat e jetës, e të paprekura nuk kanë mbetur as kooperativat. Për të kuptuar më shumë rreth kësaj dite, Radio KFOR-i…

Details

Hitet më të mira në Radio K4

Korriku ne Radio KFOR vjen me muzikën më të mirë në vend, lansimet e fundit nga artistët më të njohur vendor dhe ndërkombëtar. Kjo javë që po lëmë pas ka qenë plotë me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante. E veçojmë këngën Nina nga Flori, Bruno dhe Klajdi Haruni që u pëlqye  tejmase nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 korrik, të vitit 1971, u gjet i vdekur në vaskë anëtari i grupit The Doors, Jim Morrison, në moshën 27 vjeçare. Asnjë autopsi nuk është kryer për vdekjen e tij, ndërsa dyshohet se shkaku kryesor për vdekjen ishte mbidoza nga droga, por vdekja e tij u raportua si “sulm në zemër shkaktuar…

Details