Kosova vazhdon të përballet edhe më tutje me reduktime të energjisë elektrike

Bazuar në njoftimin e Kompanisë Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike (KEDS), nga fillimi i kësaj jave, nga dita e hënë, kanë nisur reduktimet me energji elektrike, pas urdhëresës nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut (KOSTT), që të fillojë me kufizimet e energjisë elektrike. Për të ditur rreth gjendjes momentale, Radio KFOR-i intervistoi zëdhënësin…

Details

Profesionet më të kërkuara për vitin 2022

Zhvillimi i teknologjisë po ndikon vazhdueshëm edhe në zhvillimin e profesioneve të reja, prandaj Radio KFOR-i ju sjellë disa nga profesionet më të kërkuara të vitit 2022. Një prej fushave që është vazhdimisht në kërkim të kuadrove të reja mbetet mjekësia, ku kjo fushë aktualisht po përjeton një mungesë të konsiderueshme mjekësh të talentuar, dhe…

Details

Shpallën fituesit e edicionit të 21-të të DokuFest-it

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, të mbajtur në kinemanë e hapur Lumbardhi në Prizren të shtunën në mbrëmje, në prani të personaliteteve të shumta, të ftuarve, jurive, sponsorëve dhe partnerëve të festivalit, u shpallën fituesit e edicionit të 21-të të DokuFest-it. 109 filma ishin në garë për çmime, në 8 programe konkurruese të festivalit,…

Details

Ndalo shpejtësinë, jeta është e shtrenjtë!

Si pasojë e pakujdesisë në komunikacion, po vazhdojnë të evindentohen aksidente të shumta rrugore dhe humbje të jetëve, përfshirë edhe këmbësorë. Radio KFOR-i e kontaktoi zëdhënësin e Policisë së Kosovës, z. Daut Hoxha, i cili na ofroi hollësi më shumë rreth rasteve konkrete të aksidenteve, dhe bëri thirrje për kujdes të shtuar në trafik: “Megjithëse,…

Details

Drejto motoçikletën në mënyrë të sigurt!

Siguria, është një nga aspektet më të rëndësishme të motoçiklizmit dhe e njejta shpesh edhe neglizhohet. Prandaj, Radio KFOR-i sot, po sjell disa këshilla për ngasje të sigurt të motorit: Motoçiklisit, në secilën dalje të tij me motor, duhet që të jetë i përgatitur për një vozitje të tillë. Mos dilni asnjëherë pa kostumin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 gusht, të vitit 1991, rock bendi Nirvana, lansuan video klipin e këngës së tyre të famshme ‘Smells Like Teen Spirit’. – Në këtë datë, të vitit 2011, kënga ‘Last Friday Night’ e interpretuar nga Katy Perry, ishte në pozitën e parë në top listën e këngëve më të dëgjuara, Billboard në SHBA.…

Details

Ruajeni natyrën, këtë resurs jetik

A mund të shpëtohet toka? Përgjigja është “Po” me disa “nëse” të mëdha. Radio KFOR-i sjellë disa rekomandime të shkëputura nga hulumtimi i publikuar nga ‘The Nature Conservancy’ dhe 12 organizata të tjera, të cilët thonë: ‘’ Së bashku, ne mund të ngadalësojmë krizat e dyfishta të humbjes së klimës dhe biodiversitetit. Kjo është një…

Details

Futbolli i Femrave në Kosovë fillon me risi

Edicioni i ri në futbollin e femrave vjen me risi në Superligë dhe gjithashtu në Ligën e Parë. Kësaj radhe, në formatin e ri të Superligës do të garojnë tetë ekipe, kurse në Ligën e Parë do të marrin pjesë gjashtë ekipe. Nga shorti i hedhur këtë të hënë, tashmë, edhe janë bërë të ditura…

Details